11 - 2018 Dezinfekcia použitých rámikov

23.04.2018

  Hygiena a čistota je vo všeobecnosti mimoriadne dôležitá pri chove včiel. Veď nakoniec sa pracuje so živým tvorom a potravinami. Včely ako také sú mimoriadne čistotné. Mladuška (mladá včela) už do dvoch hodín od vyliahnutia začína s upratovaním. Ako prvé si vyčistí bunku, z ktorej vyšla, následne sa pustí do upratovania rámikov a celého vnútorného priestoru úľa.

   Včelie spoločenstvo tvoria desiatky tisíc včiel, z toho dôvodu sa v úli tvorí biologický odpad. Mŕtvolky včiel, často krát aj nevítaní hostia v podobe iného hmyzu, proste všetko to, čo do zdravého včelstva nepatrí.

   Čo je možno zaujímavé, včely si nekadia do svojho "obydlia". Včela má na tento druh odpadu svoj vlastný vačok, ktorý vyprázdňuje počas letu - obyčajne na bielom povrchu je vidno zltý fliačik. Cez zimu, kedy nemajú včely možnosť letu sa dlhovekým včelám dokáže tento vačok zväčšiť na úkor medného vačku a tým pádom dokáže výkaly zadržať aj na niekoľko mesiacov. Sú prípady, keď sa včely vyprázdnia aj do úľa. Je to vidno z hora na rámikoch, že sú na nich tmavohnedé fľaky - signál toho, že s najväčšou pravdepodobnosťou prišlo včelstvo o matku.

  Máloktorý tvor je tak čistotný ako včela. Na rozdiel od človeka, ktorý je schopný prežiť v špinavom prostredí podobne ako potkan, včela potrebuje dodržiavať hygienu. Čistota v úli je jedným zo základných predpokladov pre silné a zdravé včelstvo. Preto by sa mal každý poriadny včelár snažiť aspoň priblížiť v tomto smere svojím včelám. Jedným z úkonov ako dodržiavať hygienu v úli je pravidelne meniť rámiky - tzv. omladzovať plodisko.

   Literatúra a teória v nej uvádza pravidlo troch rokov. Čo je na jednej strane správne, na strane druhej strane, prax je niekedy iná. Každý nový rámik vložený do plodiska sa novou generáciu včiel stáva tmavší a tmavší. Je to z dôvodu propolisu, ktorým včely dezinfikujú priestor v úli a taktiež košieľkami. Pokúsim sa čo najjednoduchšie vysvetliť, čo to znamená košieľka. Keď sa z nakladeného vajíčka stáva larva začne zvliekať svoju pokožku. Po štvrtom zvlečení sa larva vzpriamuje a prvý krát sa vyprázdni. Aby nebola larva po zvyšok svojho vývoja vo svojich výkaloch, tak si vytvorí košieľku - kokón.

   Aj na tomto príklade je vidno, že včely sú čistotné. V každom plodovom rámiku, v ktorom sa liahne jedna generácia včiel za druhou sa postupne v bunkách nabaľuje propolis a košieľky. Pôvodne svetlá medzistienka sa stáva stále tmavšou. Niekoľko rokov staré rámiky z plodiska sú po čase tmavé ako uhoľ. Takéto rámiky do úľa nepatria. Predstavujú zdravotné riziko, čo môže v konečnom dôsledku viesť ku chorobám ako je napríklad mor včelieho plodu.

 Čo robiť s takýmito rámikmi? V prvom rade ich nahrádzať medzistienkami. Každoročne by sa mala v plodisku vymeniť zhruba jedna tretina rámikov za nové medzistienky. Týmto sa zabezpečuje hygiena a uspokojí staviteľský pud - je to aj proti rojové opatrenie. Toto je samozrejme teória a v praxi je to niekedy oveľa zložitejšie. Môže sa stať, že v úli nachádza štvorročný rámik, ktorý bude zaplodovaný. Takýto rámik sa nedá bezhlavo vziať a nahradiť medzistienkou.

  My to v tomto období robíme tak, že takéto rámiky dávame na kraj do druhého nadstavka. Pokiaľ sa plod vyliahne a nebude v ňom znova zaplodované, rámik sa vytiahne a plodisko sa preskladá, tak aby do stredu šla medzistienka. Je s tým babračka, inak to však nejde. Následne sa takéto rámiky vytopia, vyvaria a dajú sa znova použiť. Tu však dodávam, že najlepšie je takýto rámik znova nepoužiť. Aj my to tak budeme od ďalšej sezóny robiť. Radšej vyrobíme pár stoviek rámikov naviac.

  Na videu môžete vidieť ako tieto rámiky topíme a vyvárame. Pre istotu ich premyjeme v dvoch kotloch. V oboch je sóda a kyselina citrónová. Týmto spôsobom zabezpečíme dostatočnú hygienu a rámik v podstate vyzerá ako nový. Napriek tomu sa snažíme tieto rámiky dávať do medníkov a pre plodisko si šetríme nové čerstvé rámiky.

   Hygienu je treba dodržiavať, keby tak robili všetci včelári, bolo by problémov s morom oveľa menej. Tento rok sme mali vyhliadnuté na kočovanie dve lokality. V oboch bol problém morom. Mor, ale nie je vinou včiel! Zvyčajne zaň môže nezodpovedný včelár, ktorému sa napríklad nechce pravidelne omladzovať plodové teleso.