1 - 2018 Politici sa menia, včely ostávajú :)

04.01.2018

   Dnes je to presne rok od stretnutia, ktoré mi do značnej miery zmenilo pohľad na svet. Pred rokom, som tento deň považoval za začiatok novej etapy v mojom živote. S odstupom času si uvedomujem význam tohto dňa. Život sa mi po ňom skutočne zmenil, aj keď trochu inak, ako som plánoval.

   Pred rokom som bol iný človek ako dnes. Žil som v predstavách o vysokej politike, marketingu, stratégií a plánovaní. Na pár mesiacov som tomu podľahol. Vždy som patril medzi tých ľudí, ktorí nechcú stáť v dave. Chcel som v živote niečo dokázať a tým uspokojiť svoje ego. Vysokú politiku som považoval za najlepší nástroj na dosiahnutie tohto cieľa.

   Zo začiatku sa zdalo, že vďaka môjmu nadaniu pre reklamu, predvídaniu a celkovo schopnostiam kreatívneho a analytického myslenia, budem mať na to, aby som mohol v tomto smere niečo dokázať. Netrvalo to ani tri mesiace a podával som si ruku s poslancami NR SR, ktorí na moje prekvapenie skutočne vnímali, čo im hovorím. Ako to už býva, nadšenie sa postupne zmenilo na vytriezvenie.

   Prvý piatok v novom roku a ja som sa mal stretnúť s predsedom istej strany. Plný elánu a nápadov čo, ako, kedy a kde začať robiť, aby sa volebný výsledok aspoň strojnásobil.

   V tomto momente už nie je podstatné, o čom sme sa rozprávali a aké myšlienky som predkladal. Aspoň pre mňa je dôležitá iná vec. Už počas stretnutia a najmä po ňom som si začal uvedomovať jeden fakt. V tomto fachu nie je dôležité, čo máte v hlave, ale aké máte kontakty, rodinu, postavenie atď.. Ako obyčajný, v tom čase 26 ročný chalan z bežných pomerov, som okrem iného zmýšľania a nových nápadov nemal daným ľuďom čo ponúknuť. Oni to vedeli veľmi dobre, ja som musel na to prísť sám.

   Nezáleží na tom akú stranu, či politikov preferujete. Podal som si ruku s viacerými a môžem povedať, že pre väčšinu z nich nie je priorita rozvoj Slovenska a život jeho obyvateľov. Nech už majú ciele akékoľvek, stretnutie s nimi ma naviedlo na tú správnu cestu. Bol to začiatok prehodnocovania mojich priorít.

  Je veľký rozdiel medzi človekom akým som bol pred rokom a akým som teraz. Nemám na mysli, že som sa charakterovo zmenil. Skôr som si začal uvedomovať, čo má pre mňa v živote skutočnú hodnotu. Politika a s ňou spojená pretvárka, ľudia ktorým by som za normálnych okolností nezveril ani dymák (rozkradli by ho na súčiastky), to rozhodne nie sú.

   Trvalo to niekoľko mesiacov a ešte jeden pomyselný kopanec do zadku, aby som si všetko v hlave poskladal. V apríli minulého roka mi to celé docvaklo. Načo sa hrať na niečo, z čoho mi je nevoľno (celá politická scéna), keď sa môžem venovať prírode, živým tvorom a byť sám sebe pánom.

   Dovtedy som otcove včelárenie vnímal len ako jeho osobnú zábavku. Dnes sa neviem dočkať, kedy opäť budem držať v ruke rozperák - základnú včelársku pomôcku a začnem znova pracovať na včelnici. Našiel som v tom svoj osobný vnútorný pokoj.

   Každý z nás má svoju cestu ku šťastiu, bohužiaľ mnohí ju nehľadajú a život im prepláva pomedzi prsty. Pomaličky zisťujem, že tá moja cesta je dláždená tvrdou prácou a tisíckami žihadiel. Keď sa jedného dňa dostanem na jej koniec, verím, že budem šťastný, lebo som spravil pre seba, svoju rodinu, okolie a do istej miery možno aj pre planétu viac ako väčšina minulých, súčasných a aj budúcich politikov.