1 - 2019 Prezimovanie včelstiev

25.03.2019

   Zima pomaly ale isto končí a prichádza jar. Tá sa zatiaľ vyvíja nad očakávanie dobre. Teploty sa zvyšujú postupne a na samotných včelách je zatiaľ vidieť, že sa stíhajú rozvíjať zarovno prírody. To po minulé roky nebývalo pravidlo. Nastáva čas kedy včelári začínajú postupne prezerať jednotlivé včelstvá, hodnotia ich silu a bohužiaľ aj rátajú straty.

  Koncom sezóny 2018 bolo na Slovensku odhadom do 300 000 včelstiev. Čo samozrejme nie je ani z ďaleka dostatočné množstvo a vyzerá to, že po tejto zime ich bude ešte výrazne menej.

  Prvé odhady naznačujú, že straty môžu predstavovať od 30 do 50% čo je samozrejme hrozivé číslo. Priemerný úbytok včelstiev v zime býva na úrovni 10%. Pokiaľ sa tieto odhady potvrdia a prídeme na Slovensku o 100 000 a viac včelstiev pocítia to všetci. Teraz nemám na mysli len produkciu medu, pretože to je tá najmenej dôležitá úloha včelstiev voči prírode, prípadne ľuďom. Včely zabezpečujú svojou opeľovacou činnosťou biodiverzitu v krajine. V 80. rokoch bývalo na Slovensku viac ako 500 000 včelstiev, po roku 89 postupne klesal počet na 300 000, čo je pre potreby prírody a človeka malé množstvo. Behom jednej zimy pravdepodobne prídeme o ďalších 100 000 - katastrofa.

   Samozrejme včelári dokážu rozmnožiť včelstvá a ich počet bude na konci tohto roka vyšší. Napríklad z jedného silného včelstva sa dajú spraviť v priebehu mája - júna ďalšie dva odložence (mladé rodiny) bez toho, aby sa materské včelstvo zásadne oslabilo. Faktom ale je, že prácu 100 000 plnohodnotných včelstiev nedokážete umelým rozmnožovaním alebo rojmi behom jedného roka nahradiť.

   Menej včiel = menej života v prírode.

Jarný zber peľu
Jarný zber peľu

   Naše včely prezimovali nadmieru dobre. Na zimu sme mali pripravených 120 rodín z ktorých nakoniec prežilo 115. Z 5 padnutých boli 3 bez matky a tie sa spojili s inými včelami a 2 včelstva to jednoducho nezvládli. Napriek tomu úhyn na úrovni cca 4% je vynikajúci výsledok.

   Prečo niektorí včelári majú podobné výsledky ako my a možno aj lepšie, a na strane druhej sú včelári s úbytkami v desiatkach percent? Záleží to od množstva faktorov, ktoré rozoberiem v niektorom ďalšom článku.

  Pre verejnosť takýto úbytok včelstiev znamená jedno: menej domáceho slovenského ovocia, celkovo chudobnejšia príroda a na pultoch v obchodných reťazcoch viacej miešaného "medu" z krajín EU a mimo EU. Pravý Slovenský med bude zase o niečo vzácnejší.