13 - 2018 Med bude tento rok vzácny

23.05.2018

   Názov dnešného článku hovorí sám za seba. Možno sa pýtate, ako je to možné, že bude málo medu, keď príroda priam prekvitá. Áno je pravda, že repka, agát a ďalšie rastliny posledné týždne krásne kvitli, ale pri včelárení to nie len o rozkvitnutých poliach a lesoch.

   Zatiaľ to tento rok s medom vo všeobecnosti nevyzerá ružovo. Určite budú miesta, kde včelári natočia množstvo medu, ale v globále sa rok zatiaľ javí, ako veľmi zlý na produkciu medu. Prečo tomu tak je?

   Vidím dva faktory. Prvým bola chladná a dlhá zima. Pred dvomi mesiacmi v polovici marca boli na väčšine územia pomerne silné mrazy. Napríklad u nás v Studienke bolo mínus desať stupňov. Samotný mráz by nebol až taký problém, včely sa mu dokázali prispôsobiť a jarný rozvoj začal o niečo neskôr.

   Začiatkom apríla vyzerala príroda, že je zhruba o dva týždne pozadu oproti minulému roku. To taktiež nie je pre včelstvo problém. Včelstvá aj príroda boli približne v rovnakej kondícii. Zlom nastal v priebehu apríla. Druhým a zásadným faktorom je, že príroda, ktorá bola o dva týždne pozadu nielenže túto stratu dobehla, ale dokonca ešte o dva týždne predbehla svoj rozvoj v porovnaní s minulým rokom.

   Kombináciu dlhej zimy a takého teplotného skoku nedokáže ustáť ani tak usilovný tvor, akými sú včely. Mnohí včelári majú svoje včelstva oproti prírode niekoľko týždňov pozadu. Repka či agát môže kvitnúť ako chce, keď raz včelstvo nemá potrebnú silu, nie je schopné pre včelára doniesť med.

   Aby ste si to vedeli predstaviť a porovnať s minulým rokom: V roku 2017 sme vyrazili na repku 4. apríla. Napriek tomu, že bolo chladné počasie repka ako tak kvitla takmer 6 týždňov. Na agát sme šli 15. mája. Tento rok sme vyrazili na repku 17. - 18. apríla a na agát 1. mája. Na tomto príklade je krásne vidieť aký je rozdiel medzi súčasným a minulým rokom. Včelstvá sú skrátka príliš slabé na to, aby boli schopné plnohodnotne zvládnuť jednotlivé znášky.

   Včelári (tak ako aj my), ktorí majú svoje úle postavené na systéme: plodisko - plodisko - medník, sú na tom ešte horšie. V tomto prípade platí, že včelstvo si najskôr musí spraviť svoje zásoby v plodových nadstavkoch a až následne sa pustí do medníka. Preto včelári, ktorí majú len jedno plodisko a jeden medník, môžu mať priemerne dobré znášky z repky. Zároveň majú iný problém, ktorý sa napríklad nás zatiaľ netýka. Tým problémom sú roje. Včelstvá na jednom plodisku sú už v rojovej nálade. Zatiaľ čo tie naše, majú na rojenie ešte stále čas.

  Ako to teda vyzerá s našou včelnicou? Repku sme nemali takmer žiadnu, tie najsilnejšie rodiny na prelome repky a agátu začínali pracovať v medníku. V súčasnosti máme po agátovej znáške, ktorá dopadla pre nás nakoniec celkom dobre. Pokiaľ by však bolo počasie trochu priaznivejšie, inak povedané agát by začal kvitnúť až v polovici mája, bolo by to ešte lepšie. Napriek tomu 25 kg v priemere na rodinu považujeme za celkom slušný výkon. Behom týždňa bude náš agátový med v ponuke na Apishop.

   Určite pomohlo i podnecovanie, bez ktorého by bolo agátovej znášky výrazne menej. Iskierka nádeje na záchranu tohtoročnej produkcie medu je lipa. Vyzerá to tak, že v čase kedy by mohla začať medovať lipa, budú včelstvá v plnej sile. Pokiaľ by sa tak stalo, strata medu na repke a agáte by sa mohla zmazať.