15 - 2018 Lipový med

01.07.2018

   Na začiatku sezóny sme s ním ani nerátali. Po minulom suchom roku sme hľadali alternatívu júnovej znášky. Teoreticky sa lipová znáška dá v našom regióne nahradiť malinami. Nakoniec všetko za nás vyriešilo počasie. Neostalo nič iné, len opätovne skúsiť lipu. Počasie v okr. Skalica bolo veľmi podobné minulému roku. Podľa domácich, keď sme nakočovali, tak už niekoľko týždňov poriadne nepršalo. Ani po našom príchode sa situácia nezmenila. Sucho neveštilo nič dobré, napriek tomu nás včielky prekvapili.

   Na rozdiel od minulého roku boli včely v celkom inej kondícii. Nemali sme žiadne roje, včelnica je plus - mínus vyrovnaná. To znamená, že všetky včelstvá sú v približne rovnakej sile. Nehľadiac na počasie 68 včelstiev z celkového počtu 75 rodín na lipe bolo schopných nosiť med. Pokiaľ je v každom úle od 30 do 40 tisíc lietaviek, na počasí až tak veľmi nezáleží. V tomto prípade sa sila jednotlivých včelstiev prejavila naplno. Jednoducho boli schopné za tri týždne nanosiť v priemere 8 plných rámikov.

   Výsledok bol úžasný. 540 rámikov toho najvoňavejšieho lipového medu, aký sme kedy mali. Minulý rok bol náš med z lipy tvorený skôr medovicou. Bol tmavší a nemal takto silnú arómu. Tohtoročný je väčšinou zložený z lipového kvetu. Z toho dôvodu má svetložltú farbu a vôňu, ktorá je charakteristická pre lipový kvet. Med si môžete kúpiť na apishop - TU

   Celé točenie sme vo štvorici zvládli za 2 dni. Týmto samozrejme ďakujeme za pomoc dvom dobrovoľníkom, ktorí chápu že točiť med nie je med lízať. Počas vyberania medových rámikov sme zároveň preliečili včely kyselinou mravčou. Keďže letný slnovrat je za nami a matky začnú pomaličky klásť plod dlhovekých včiel, považujeme toto liečenie mimoriadne dôležité. Kyselina mravčia ako jedno z mála liečiv likviduje klieštika aj v plode a môže sa používať počas znáškového obdobia.

   Včely sa zároveň zbavia väčšiny parazitov, čo sa odzrkadlí na ich aktivite. Po preliečení kyselinou mravčou to v úľoch ožije. Je vidno väčší pohyb na letáčoch, čo je v tomto období pre nás dôležité, keďže včely naplno pracujú na slnečnici. Veríme, že z nej bude aspoň tak dobrá znáška ako z lipy. Koniec koncov, prešli sme kvôli nej vyše 2000 km. Previesť v tomto období nie 7 ale už 10 stolíc po 12 rodín nie je len tak. Staré a produkčné rodiny už týždeň pracujú na novej znáške a po včerajšom vyberaní kyseliny je to na váhe medníkov poznať. Väčšinou sú už spolovice plné. Stačí týždeň dobrého počasia a môžeme točiť med znova.

   Pre nezainteresovaného čitateľa to možno vyzerá jednoducho, ale vytočiť také množstvo medu je mimoriadne náročné. Najmä pre to, že nie je čas to robiť pomaly. Ja osobne vyberám med zo včiel a vždy pri tejto akcii schudnem behom pár dní niekoľko kíl. Rukami mi denne prejde niekoľko ton a o žihadlách ani nehovorím. Samozrejme, podobne sú na tom aj ďalší, ktorí sa na medobraní zúčastňujú. Niekto musí rámiky previesť od úľa k medomedu, znova ich vyložiť a byť mi celý čas po ruke. Odviečkovať 540 rámikov taktiež nie je jednoduché, najmä ak je z nich polovica tak zaviečkovaných ako vidíte na videu.

   Každopádne, polovica sezóny je už za nami. Čaká nás už len posledný prevoz - domov. Napriek všetkej tej práci a starostiam to tento rok vyzerá zatiaľ veľmi dobre. Pokiaľ sa nič nepokazí, máme pred sebou ešte dve medobrania.