2 - 2018 Výroba medníkov v plnom prúde

07.01.2018

   Tento článok spolu s priloženým videom je prvým z prostredia našej stolárskej dielne. Práve tu, posledné týždne ako aj nasledujúce mesiace strávime najviac času. Pokiaľ chceme stihnúť všetko, čo máme v pláne počas nadchádzajúcej sezóny so včelnicou je nevyhnutné, aby sme mali včas vyrobené jednotlivé časti úľov. Jedná sa najmä o medníky, dna úľov, striešky a rámiky. Sú potrebné aj ďalšie veci ako rôzne podložky alebo násady na zmenšenie letáča, ale tie sa dajú spraviť aj počas sezóny.

   Začali sme tým najzložitejším a časovo najnáročnejším - výrobou medníkov. Tieto nadstavce majú rozmer B10 a sú v nich umiestnené rámiky. Na jedno včelstvo v plnej sile potrebujeme 3 medníky. Práca je to náročná najmä z dôvodu, že vyžaduje čo najväčšiu presnosť. Zároveň pri výrobe jedného nadstavca je nutné vykonať veľmi veľa úkonov, ku ktorým patrí: narezanie a frézovanie vnútorných a vonkajších častí OSB dosky, výroba drevených rámov, poskladanie medníka atď.. Pri výrobe veľa hobľujeme, šmirgľujeme, zatepľujeme, lepíme a šróbujeme.

   Celkovo, pre ďalšiu sezónu potrebujeme okolo 120 medníkov. Možno vás napadne prečo si tieto veci nekupujeme, veď by to bolo jednoduchšie. Je to z prostého dôvodu - vieme si všetko vyrobiť. Nie nadarmo je veľa včelárov aj zručných stolárov.

   Kúpené medníky nebudú vyrobené tak dôkladne, presne a aj esteticky prijateľne. Na zreteľ je treba brať aj špecifickosť tohto medníka. Najobyčajnejšie medníky sú poskladané len zo štyroch smrekových dosiek, s vyfrézovanými rúčkami a zvyčajne bez použitia lepidla. Naše medníky sú podstatne náročnejšie. Majú vnútornú a vonkajšiu stranu z OSB dosky a sú uteplené. Všetky časti sú zlepené, v každom medníku je 16 vrutov a desiatky klincov.

   Presnosť a kvalita je tiež dôležitá. Nemáme stále miesto pre včelnicu. So včelami kočujeme ročne aj po 4 - 5 miestach, na pomerne veľké vzdialenosti. Na naše úle je tak vytváraný väčší tlak, ktorý by tie kúpené nemuseli zvládnuť. Ďalšia výhoda je tá, že vďaka presnosti práce budú sedieť jednotlivé medníky jeden na druhom, nech sú vyrobené v ktoromkoľvek roku.

   Posledné čo spomeniem je samozrejme cena. Najlacnejšie zaizolované medníky rozmeru B10 stoja okolo 20€. Pokiaľ ich potrebujete ročne len pár kusov nemá zmysel ich vyrábať. Pri 120 ks je situácia iná. Cena kúpených by sa pohybovala okolo 2 500€. Stále ešte chýbajú striešky, dna a rámiky. My za cca 3 000€ vyrobíme čo sa týka úľov nasledovné: 120 medníkov, 40 spodkov, 40 letáčov, 40 horných dosiek, ktorými zavrieme vrchný medník a takmer 2 000 rámikov. Pokiaľ porovnáme cenu kupovaných častí úľa, ich spracovanie a kvalitu, je naša vynaložená práca spolu s cenou za materiál stále veľmi výhodná.

   Na záver pár viet k použitému materiálu, OSB doske a lepidlám. Ako rezivo používame hlavne borovicu. Lacné a kvalitou plne dostačujúce drevo. Je odskúšané rokmi preto nie je dôvod na tom niečo meniť. Väčšinou sa na výrobu úľov používa smrekové drevo - borovica je určite kvalitnejšia. Na rámiky napríklad lipa. Borovica v oboch prípadoch splní svoju úlohu na výbornú.

  OSB doska - je bežný interiérový materiál. Kupujeme takú, ktorá je lepená vodeodolnou živicou. Problém v dnešnom svete je ten, že sa chémii nevyhnete. Môžete mať tie najekologickejšie úle a aj tak nezabránite tomu, aby si včela nepriniesla chémiu z vonku. OSB dosku používame už sedem rokov a preto môžeme tvrdiť, že včelám neškodí. Nehovoriac o jej tepelnoizolačných vlastnostiach. Smreková doska musí mať 30 mm, aby sa vyrovnala 12 mm OSB doske. Je to najmä kvôli hustote OSB dosky, vysokému tlaku pri jej výrobe a menšej vlhkosti oproti bežnému drevu. Prečo sme ju vlastne začali používať? Jednak kvôli vyššie uvedeným faktom, ďalej cene, rýchlosti výroby a kvalite. Napríklad úľ, ktorý má obe strany z tatranského profilu má neporovnateľne viac spojov. Každý jeden spoj v sebe nesie riziko, že sa roztiahne. Naproti tomu stena z OSB dosky je z jedného kusu, pri ktorom toto riziko nie je. Z prvej sezóny máme ešte pár medníkov vyrobených z tatranského profilu, no tie z OSB dosky vydržia podstatne viac.

   Lepidlá - tu budú mnohí z vás najviac polemizovať. Prečo nestačia vruty a klince? Lebo každý drevený materiál pracuje, drevo sa postupne scvrkáva a po čase klince a vruty nemusia držať. Každý stolár vie, že najpevnejšie je lepené drevo. Včelár, ktorý chce byť prehnane ekologický to pochopí v momente, keď bude prevážať včelstvo z bodu A do bodu B, niekoľko krát do roka. Behom pár sezón budú nelepené úle vŕzgať a postupne sa rozpadnú.

   Včely prežijú v úľoch z najrôznejších materiálov. Na poslednej výstave v Banskej Bystrici nám ponúkali "plastové" úle. S prírodou toho nemali veľmi veľa spoločné, ale včely v nich budú fungovať. V Ázii sú bežné úle z kovu. Súhlasím s tým, že by sme sa mali správať čo najšetrnejšie k prírode a snažiť sa včeláriť ekologicky, avšak v niektorých prípadoch nie za každú cenu. Pri včelách sú veľmi dôležité aj ďalšie skutočnosti, akými sú: čistota, hygiena a zdravé včelstvo.