2 - 2019 Facélia mýty vs. fakty

02.07.2019

  Tohtoročná sezóna sa nám pomaličky prehupla do druhej polovice a začína sa postupne ukazovať ako to bude tento rok reálne vyzerať s produkciou medu. Jedným slovom ZLE.

  Jar, tým myslíme najmä marec a prvú polovicu apríla to vyzeralo so sezónou veľmi dobre. Aspoň u nás na Záhorí bolo dostatok tepla, vlahy a jednotlivé včelstvá naberali na sile. Nebol žiaden extrém vysokých teplôt, alebo naopak neskorých mrazov ako to bolo napríklad v roku 2018.

  Potom prišla druhá polovica apríla a máj. Počasie doslova ako na hojdačke. Tri dni pekné počasie a ďalšie tri dni o 10 stupňov menej a dážď. Tieto výkyvy boli prakticky do konca mája. To malo za následok, že repkového medu bolo ako už tradične veľmi málo. A agát? Veľa agátu nemohlo byť, keďže sa striedali teploty medzi 22-25°C a 10-13°C. Nám to vyšlo v prieme 10 kg na rodinu.

  Dá sa povedať, že to bol ešte slušný výsledok, nakoľko veľa včelárov agátový med netočila vôbec. Čo je ešte horšie je to, že bláznivé májové počasie dostalo včelstva do rojovej nálady a ani opakované protirojové opatrenia nezaberali. Keď včely nemajú v máji znášku, môže sa včelár aj na hlavu postaviť a včelstvá sa budú rojiť. Výsledok? Zo 120 rodín bolo na konci mája zhruba 40 buď vyrojených, alebo bez matky, prípadne bez plodu atď... jednoducho sen každého včelára pokiaľ sa chce dobre narobiť.

  Ešte v apríli sa nám podarilo nájsť veľké 200 ha pole facélie. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že to bude zlatá baňa na produkciu medu. Po sklamaní s repkou a agátom sme pozornosť upreli práve na toto pole. V danej situácii už nešlo ani tak o med, ale skôr o to priviesť včely niekde, kde budú mať poriadnu znášku, znova sa v nich prebudí pracovný pud a problémové včelstvá dáme do poriadku.

  Facélia vratičolistá - tiež nazývaná v našom teritóriu ako najlepšia včelárska rastlina. Jedinú skúsenosť s touto rastlinou sme mali z minulého roka, kedy sme si sami zasiali 3 ha a následne pred kvitnutím nám ju pokosili. Z toho čo ostalo sme usúdili, že včely na ňu lietajú. Viac skúsenosti sme nemali. Preto sme na internete hľadali dostupné informácie o tom, ako to s touto rastlinou v skutočnosti je.

  Takmer všade sa dočítate nasledovné: Fácélia je vynikajúca rastlina pre produkciu nektáru a peľu. Meduje za každých podmienok, dokonca je taká dobrá, že odláka včely od inej znášky. Tiež sa dočítate, že je nenáročná na pôdu, teplo a vlahu. Výnos na 1 ha je od 350 kg do 1 000 kg. Tieto informácie nájdete všade tam, kde sa ponúka jej semeno na predaj.

  Dopátral som sa aj k triezvejším informáciám najmä na jednom českom včelárskom fóre. Tam sa spomínalo, že rastlina potrebuje dostatok vlahy, aby produkovala nektár. Vzhľadom na májové počasie s nedostatkom vody problém nemôže byť. Aspoň tak sme si povedali, a začiatkom júna sme včelstvá priviezli k tejto "zlatej bani".

  Prvý a nepopierateľný faktom bolo, že včelstvá behom pár dní prešla rojová nálada. To bol prvý a bohužiaľ aj posledný pozitívny prejav tejto znášky. Následovné 4 týždne sa mohli včely venovať tejto rastline, ktorá ako sa píše meduje 30 až 40 dní. Možno meduje, otázka je ako silno. Behom prvých dní pri facélii sme vytočili agátový med, identifikovali problémové včely, ktoré sme začali ihneď dávať do poriadku a plný očakávania znášky sme čakali na prvé točenie facéliového medu. Podľa bežne dostupných informácii by mohlo prísť po cca 10 dňoch. Za 10 dní by malo  byť silné včelstvo na takto veľkej ploche s touto zázračnou rastlinou schopné nabúchať medník aspoň na 25 kg medu.

  Realita bola trochu iná, medníky sa plnili 0,5 až 1 kg za deň. Áno, včely lietali ako šialené, taký pohyb na letáčoch sa vidí málo kedy, ale skratka nenosili toľko nektáru ako mali. Nakoniec po 4 týždňoch sme natočili priemerne 10 kg na rodinu. Čo rozhodne nie je dobrý, alebo uspokojujúci výsledok. Od včelárskej rastliny sa predsa len očakáva viac.

  Mýty verzus fakty Facelia vratičolistá - samozrejme berte to s nadhľadom ako subjektívne informácie. Možno niekto ma inú lepšiu skúsenosť.

  Meduje za každého počasia? Určite nie, zažili sme teploty okolo 20-23°C a medníky sa neplnili, pritom literatúra píše, že optimálna teplota pri kvitnutí je 16-20°C. Pri teplotách nad 30°C to bolo taktiež zlé. Z nášho pozorovania nám prišlo najlepšie, keď bolo okolo 28°C. Napriek akýmkoľvek teplotám bolo neustále v úľoch vidieť, že veľa lietaviek visí zospodu na rámikoch. Pokiaľ by facélia medovala, tak ako sa píše, tak by tieto včely lietali.

  Včely jej dávajú prednosť pred inou znáškou. Toto je čistý výmysel. Aspoň naše včely lietali aj na lipy, mak a zrejme aj cca 3km vzdialenú horčicu. Nosili si na nožičkách žltý peľ. Facélia dáva tmavo fialový peľ.

  350kg a viac na hektár? Toto sa mi ťažko hodnotí keďže z 200 ha sme mali tak málo medu. Možno za ideálnych podmienok to možné je. Otázka znie, kedy sú v prírode ideálne podmienky?

  Za sucha dáva len peľ. Toto by sme mohli potvrdiť, nakoľko vlahy bolo dostatok. Predpokladám, že pokiaľ by bolo sucho, tak by med nebol vôbec. Tiež by som povedal, že dáva viac peľu ako nektáru. Mnohé včelstvá mali doslova zanesené rámiky fialovým peľom. Na strane druhej je toto pozitívne, pretože včelstvá, ktoré boli v poriadku (s matkou a bez vyrojenia) mali pri odchode veľmi dobre naplodované.

  Resumé? Facélia nie je ani z polovice taký zázrak ako sa píše. Nechceme tvrdiť, že na ňu zanevrieme a viac ju neskúsime, ale po tohtoročnej skúsenosti si už lepšie rozmyslíme, či a hlavne kedy k nej včely priviesť.

  Čo môžem odporučiť je to, že k facélii nie je nutné sa ponáhľať. Pokiaľ je v prírode ešte rozkvitnutý agát, tak mu dať určite prednosť. V našom prípade medzi agátom a lipou je niekoľko týždňové bez znáškové obdobie, možno na to je facélia vhodná. Na kočovanie s očakávaním silnej znášky to však nie je. Aj tých 10kg na rodinu čo sme mali je minimálne z tretiny tvorené agátom.

  Aký je vlastne facéliový med? Myslíme, že nikto nevie. Ako nám to napísal jeden známy, ochutnal niekoľko krát facéliový med a každý bol iný. Prečo, nech si domyslí každý sám 😊

  Ten náš je svetložltej farby o niečo tmavší ako agátový med. Je aj o niečo hustejší ako agát. Chuť má v sebe nádych ovocnej príchute a trochu horkosti. Chuťovo je veľmi dobrý, možno lepší ako agát - samozrejme je to subjektívny pohľad. Facéliový med je ľahko stráviteľný a používa sa ako dietetický prostriedok pri gastroenteritických ochoreniach. Kúpiť si ho môžete tu -> Med z Facélie.

  Lipa v oblasti kde sme na ňu chodili po minulé roky je takmer bez kvetu, preto nemalo význam k nej kočovať. Včely máme už na slnečnici. To je zrejme posledná nádej na záchranu produkcie medu v tejto sezóne.