4 - 2018 Rámiky vyrobené, pokračujeme ďalej

22.01.2018

   Posledných desať dní sme sa venovali výlučne výrobe rámikov. V nadchádzajúcej sezóne ich budeme potrebovať odhadom 2 000 kusov. Pri tomto množstve je vlastná výroba na mieste. Hlavným dôvodom je cena, kvalita, ale i presnosť pri výrobe. V jednom nádstavku sa nachádza 10 rámikov naskladaných vedľa seba. V tomto prípade nie je priestor na chyby a nepresnosti.

   Rámik je základná časť úľa pre stavbu včelieho diela. Moderné včelárenie pozná rôzne rozmery rámikov, od ktorých sa odvíja aj rozmer nádstavkov. My používame mieru B10, ktorá patrí medzi najväčšie. Každá miera má svoje pre a proti.

Plusy B10
- v našom teritóriu sa používa dlhodobo, nakoľko v nich včely veľmi dobre fungujú,
- pre jedno včelstvo v plnej sile potrebujete len 30 rámikov,
- pri točení medu a odviečkovaní rámikov pracujete s menším počtom ako napríklad pri úle Langstroth,
- vďaka veľkosti medníkov a rámikov majú včely dostatok priestoru na svoj rozvoj, čo sa odzrkadľuje na ich sile, v niektorých prípadoch aj na rojovej nálade.

Mínusy B10
- medzi včelármi sa zvyčajne ako zápor tohto systému označuje jeho hmotnosť. Z istého uhľa pohľadu je to pravda. Náš zateplený medník s dvojitými stranami a priemerne naplnenými rámikmi váži odhadom 40 kg. Nie každý má silu na to, aby takú váhu zdvihol. Z toho dôvodu sa využíva pre plodisko rozmer B10 a pre medník polovičné, resp. 2/3 nádstavky. Pri tomto systéme sa fyzicky narobí včelár menej, ale komplikuje si včelárenie inak - napríklad, že musí používať dva rozmery rámikov, alebo tým, že nemôže rámik s medníka vložiť do plodiska.

   Moderné nádstavkové včelárenie nech už má akýkoľvek rozmer, využíva rámiky konštrukčne podobné ako máme my. Rámik má štyri strany, stred je spevnený drôtikom, na ktorý sa nataví vosková medzistienka (šablóna pre včely, aby presne a jednoduchšie vystavali rámik).

   Sú včelári, ktorí používajú aj iný druh rámikov. Ten je prakticky tvorený len hornou časťou, na ktorú sa po celej dĺžke nataví niekoľko milimetrový pás vosku. Včely si takýto rámik od základu vystavajú samé. Problém je pri točení medu. Takýto rámik sa v podstate točiť nemôže, nakoľko by sa potrhal. Med sa z neho získava lisovaním, prípadne sa konzumuje ako plástikový med. Aj tento systém má niečo do seba. Je viac ekologický, ale zároveň ho považujem za krok späť. Pokiaľ by sme takto včelárili všetci, nevedela by produkcia pokryť súčasnú spotrebu medu.

   Po vyrobení rámika ako takého, je ešte potrebné navŕtať jeho vrchnú i spodnú časť. Na jeden náš rámik je to 10 dier s rozmerom 1 až 1,5 mm. Tento rok sme preto kúpili päť hlavňovú vŕtačku na zjednodušenie a zrýchlenie práce. Následne musíme rámik poskladať, ďalej naťahujeme drôtik, ktorý šponujeme a ako posledné sa natavíme medzistienku. Znie to možno jednoducho, treba si však uvedomiť, že v našom prípade je celý tento proces nutné aplikovať na 1 500 nových rámikoch.

   Výrobu tohtoročných rámikov sme sa snažili zachyť čo možno najdetailnejšie. Ako je z videa zrejmé, nepotrebujete na to nič extra. Stačí cirkulár, hoblovačka a chuť pracovať s drevom. Podstatné je robiť rámiky presné. Pokiaľ, napríklad spravíte každý o 1 mm užší ako má byť, tak pri naskladaní desiatich do medníka zistíte, že vám chýba centimeter - to je problém. Na výrobu už niekoľko rokov používame borovicové drevo. Má síce viac sukov, ale v našich končinách je ľahko dostupné. V zásade sa dá použiť drevo z každého stromu, z ktorého nosia včely med. Na Slovensku je obľúbená hlavne lipa a smrek.

   Z minulej sezóny nám ostalo asi 250 rámikov s medzistienkami a 100 suchých vystavaných rámikov. Viac ako 150 rámikov, ktoré sme vyraďovali po poslednom točení medu sme vytopili. Tieto rámiky sa dajú opätovne použiť. Musia sa kvôli dezinfekcii vyvariť vo vode, znova naťahať drôtiky, šponovať a nataviť.

   Obmena rámikov je základným predpokladom pre dobrý zdravotný stav včiel. Keď nastane nová včelárska sezóna a v TV správach sa ako každý rok objaví reportáž o more včelieho plodu, všimnite si na záberoch farbu rámikov. Zvyčajne sú čierne ako uhoľ. To znamená, že rámik bol v plodisku dlhšie ako mal. My sa snažíme meniť rámiky po 3-4 rokoch. Záleží od toho, či boli v plodisku alebo v medníku. Výmenou starých rámikov za nové zabezpečí včelár potrebnú hygienu a uspokojí staviteľský pud včiel.