5 - 2018 Letáče sú hotové!

11.02.2018

   Letáč, respektíve dno úľa je tou najzložitejšou časťou na výrobu. Nesie celú váhu úľa, čo v našom prípade môže byť aj viac ako 80 kg. Je zložený z viacerých častí, z ktorých musí byť každá presne narezaná, nahobľovaná, či nafrézovaná.

V číslach to vyzerá takto:  
Vyrobili sme ich 63 kusov. Celé dno sa skladá zo 14 drevených častí. Celkovo sme teda museli vyrobiť takmer 900 kusov. Použili sme 15 m² včelárského pletiva, 21 m klavírneho pántu, 400 vrutov, tisícky sponiek a klincov. Výroba trvala dva a pol týždňa.

  Tou najťažšou prácou bolo presne nastrihať včelárske pletivo a jeho následné uchytenie na dno. Kto túto prácu už robil, zrejme tuší prečo. Napriek zložitosti a náročnosti našich letáčov sa ich výroba oplatí. Kupované by ani zďaleka nedosahovali takú kvalitu a presnosť. Oba faktory sú veľmi dôležité najmä v prípade, kedy sa so včelami presúvate na väčšie vzdialenosti.

   V priloženom videu je zachytený len zlomok práce. Najmä rezania a hobľovania je podstatne viac. Všetky drevené časti sú lepené pod tlakom. Pokiaľ sa pri výrobe nepoužije lep a dostatočný tlak, budú letáče skrútené. Pracovali sme s vysušeným smrekovým drevom. Napriek tomu, že jednotlivé časti boli s preťahovačky presné na milimeter, tak sa drevo behom jednej noci pokrútilo.

   Kvôli tomu všetky časti spájame v otočnej stolici. Vďaka nej vieme robiť presne, kvalitne a vzhľadom na zložitosť práce, celkom rýchlo. Letáč je základom úľa, na ktorý sa vyvíja najväčší tlak. Neustála zmena počasia (dážď, slnko, mráz atď.) a v neposlednom rade aj kočovanie s celou včelnicou nedáva priestor pre "fušerinu". Podobným spôsobom ich vyrábame už siedmy rok. Základ je vždy rovnaký, ale z roka na rok letáč zdokonaľujeme.

   Najbližšie začneme s výrobou poslednej časti úľov - striešok. V porovnaní s letáčmi to bude malina. Pokiaľ za jeden deň narežeme všetky časti, výroba bude otázkou pár dní.