7 - 2018 Striešky sú vyrobené

26.02.2018

   Podarilo sa nám to. Všetky dôležité časti úľov na nadchádzajúcu sezónu máme vyrobené. Od spodkov, cez medníky a rámiky až po striešky. Mohlo by sa zdať, že si môžeme na pár dní oddýchnuť, ale opak je pravdou. Výrobou týchto častí sa tento proces nekončí. Čaká nás ešte veľa práce s náterom medníkov a skladaním rámikov.

   Posledné dni sme sa pustili práve skladania do rámikov. Budeme potrebovať odhadom 1 500 kusov, čo je pomerne slušné množstvo ak berieme v úvahu, že je nutné každý rámik zložiť, postĺkať, naťahať včelárskym drôtom, našponovať vlnkovaním a ako posledné nataviť medzistienky.

   Preto sme radi, že výroba 80 striešok nám trvala len niečo viac ako týždeň. Je to práca mimoriadne monotónna - koniec koncov ako všetko, čoho sa vyrába väčšie množstvo. Pri strieškach je to hlavne o presnom rezaní a skladaní. Strieška je hornou časťou úľa, má niekoľko funkcií. V prvom rade chráni úľ pred dažďom, vetrom, snehom, či prípadne slnkom. Ďalšia dôležitá funkcia je odvetrávanie úľa. Najmä na jar a počas znášok, kedy včely odparujú med, je nutné mať v úli vyriešené vetranie. Strieška plní aj túto funkciu, preto sú po stranách vetracie diery s jemným pletivom - kvôli mravcom a inému drobnému hmyzu.

   Schválne ich robíme rovné, pretože v našom prípade slúži aj na odkladanie včelárskeho náradia. Keď pracujeme so včelami, potrebujeme množstvo drobného náradia. Najlepšie je ho odkladať na vedľajšiu striešku. Rozmer striešky je identický s medníkom. Jej výška je 10 cm, čo nám umožňuje, aby sa pod ňu zmestilo veľké ukrajinské krmítko, ktorým môžeme včelám pomôcť pri jarnom rozvoji, alebo koncom leta prikrmovať na zimu.

   Na výrobu používame tradične OSB dosku. Na rozdiel od medníkov, ktoré sú z 12 mm OSB dosky, sú striešky zo 16 mm OSB dosky. Je to z dvoch dôvodov. Do 12 mm by sa ťažšie robilo frézovanie a zapúšťanie spojov. Druhý dôvod je izolácia. Na poslednom medníku je zhora položená len 12mm doska a nad ňou strieška. To je pomerne slabá izolácia, ak ju porovnáme s medníkom, ktorý má dve steny a ešte medzi nimi je 2,5 cm minerálnej vlny. Nejde ani tak o chlad, ale skôr o teplo.

   Keď v lete svieti niekoľko dní ostré slnko, môže sa strieška prehriať natoľko, že teplo z nej prenikne až do medníka. Následne majú včely zbytočnú prácu s udržiavaním stálej teploty. Preto používame hrubší materiál. Ako vidíte na konci videa, na striešku uchytíme ešte plech. Najskôr ju však musíme zvonku celú natrieť. Veríme, že začiatkom marca bude teplejšie, aby nám všetky časti úľa dobre schli, nakoľko dva krát natrieť 124 nových medníkov, 80 striešok a 63 letáčov nám dá ešte zabrať :)