9 - 2018 Výroba debničiek na medobranie

25.03.2018

   Posledné dva týždne má počasie skutočne zmysel pre humor. Pár dní teplo, následne mrazy. Včera príjemných 13 stupňov, včely nosili peľ a dnes opäť zima. Nedá sa povedať, že by súčasná situácia bola ideálna pre jarný rozvoj. Bohužiaľ počasie si vybrať nemôžeme. Napriek tomu nezaháľame, skôr naopak. Posledné dni sme mali skutočne hektické. Jednak smutná udalosť s Jankom, zároveň riešime nový prepravný systém, natieranie nových úľov a celkovú príprava na sezónu.

   Počas celej zimy sme pracovali na medníkoch, strieškach atď., pravdou však je, že pri včelárení je toho potrebné oveľa viac., napríklad také debničky na prenášanie rámikov. Na prvý pohľad možno nepodstatná vec, ale pri toľkých rodinách sa bez nich pri medobraní nezaobídeme.

   Keď sa včelám berie med, je dobré mať na to pripravenú prenosnú nádobu. Medový rámik sa ometie od včiel a je nutné ho pred nimi schovať. Pri pár rodinách sa dá používať napríklad prázdny nadstavok z úľa. V našom prípade potrebujeme debničky. Minulé roky sme používali veľké debničky na 20 rámikov. Lenže 20 rámikov miery B10 už má svoju váhu, preto následná manipulácia s nimi bola pre jedného človeka náročná. Tento rok sme skúsili vyrobiť flexibilnejšie debničky, len na 10 rámikov.

   Jediná funkcia tejto pomôcky je preniesť medové rámiky od včiel k medomedu. Následne vytočené rámiky prenesieme naspäť a vložíme do úľa. Debničiek na 10 rámikov sme vyrobili 8 kusov. Budú sa natierať len z vonkajšej strany. Výroba nám zabrala niekoľko dní, no je nutné podotknúť, že v tomto období už nie je priestor venovať sa výlučne jednej činnosti. Počas dňa sa chodí na včelnicu a toho času nie je toľko ako v januári. Nižšie je krátke video z výroby.

   Neostáva nám nič iné, len veriť, že počasie dostane v najbližších dňoch rozum. Chceli by sme začať včelstvá postupne podnecovať invertným krmivom, aby sme naštartovali lepší jarný rozvoj. Dnes je 25.3., pre porovnanie v minulom roku sme okolo 4.4. prvý krát kočovali na repku, ktorá začínala kvitnúť. Dnes má repka sotva 10 cm. Včelársky rok nezačína práve najlepšie.