No29. - Ako dopadol tento rok? Štatistika produkcie medu 2017

01.10.2017

   Predpokladám, že obsah tohto článku bude najviac zaujímať najmä začínajúcich včelárov. Poznám to sám na sebe, taktiež ma zaujímalo koľko sú schopné včely priniesť medu pre včelára a práve preto som sa rozhodol spraviť podrobnejší rozbor našej včelárskej sezóny 2017 a uvediem reálne čísla v akých sme sa tento rok pohybovali. 

  Na začiatok považujem za dôležité uviesť informáciu koľko a akých sme mali včelstiev. V roku 2016 sme zimovali 54 rodín a prezimovali všetky, zároveň však jedným dychom dodávam, že nie všetky boli schopné na prvých znáškach nosiť med aj pre nás. Ak by bolo viac času, vedeli by sme všetky včelstvá dostať do takej kondície, že už na agátovej znáške by nosili med do medníkov, preto na budúci rok plánujeme začať pracovať so včelami skôr.

   Z 54 prezimovaných včelstiev bolo počas celej sezóny produkčných asi 40 rodín. Ostatných 14 rodín boli zo začiatku buď slabšie, alebo sa vyrojili. Ak sa včelstvo vyrojí, veľa medu v tom roku od neho nečakajte. Rojom sa nedá vyhnúť na 100%, na strane druhej, ak roj chytíte a má dobrú matku, máte o včelstvo viac. Rodiny, ktoré neboli produkčné sme nakoniec rozdeľovali na odložence. Z niektorých vznikol jeden odloženec, no boli aj také z ktorých vznikli dva. Vo výsledku zimujeme 81 rodín.

   Ako som už spomenul, počas roka sme mali 40 produkčných rodín. Predpokladám, že vás zaujíma, koľko je jedna rodina schopná vyprodukovať medu. Včelstvo potrebuje samé pre svoju obživu viac ako 100kg medu počas celého roka. Avšak kvôli usilovnosti včiel a práci včelára, sú včely schopné nanosiť med v takom množstve, že im môžeme časť vziať. Koľko? To je veľmi individuálne, záleží na počasí, na druhu znáške, na sile včelstva počas znášky, veľa záleží od matky (jej vlastnostiach, veku atď.).

   Sú včelstvá, ktoré dokážu produkovať viac a iné zasa menej medu. Je to podobné ľudskému životu, sú ľudia, ktorí dokážu počas svojho života niečo vybudovať a sú ľudia, ktorí len prežijú. V číslach to znamená, že niektorá rodina je schopná doniesť pre včelára len 10kg medu a sú rodiny, ktoré nanosia aj 60 kg. Poďme však postupne podľa znášok.

1. znáška - REPKA
Na rodinu sme mali v priemere len 5kg. Je to veľmi slabé číslo, včely sú schopné na tejto znáške doniesť výrazne viac. Tento rok bolo počas medovania repky veľmi premenlivé počasie. Jeden deň bolo 18 °C o dva dni 8 °C. Celkovo bolo chladno a na mieste kde sme boli so včelnicou aj dosť sucho.

2. znáška - AGÁT
Tu sme mali na rodinu v priemere 20kg a bola to naša najlepšia tohtoročná znáška. Počasie celkom prialo. Agátová znáška je vo všeobecnosti v našich podmienkach tá najlepšia, má však jedno riziko. Ak začne medovať agát, jeho kvet tvorí nektár takpovediac neustále. V prípade, že príde silnejšia búrka, ktorá dokáže nektár z kvetu doslova vymyť, daný kvet už znovu nektár tvoriť nebude. Tento rok bolo dobré počasie zhruba viac ako týždeň, no následne prišiel dážď a bolo po znáške. V priemere 20kg je aj napriek tomu slušný objem. Budúci rok by sme sa chceli pokúsiť zachytiť dve plnohodnotné agátové znášky.

3. znáška -LIPA
Táto znáška bola pre nás jedným slovom - katastrofa. Mali sme v priemere len 4kg na rodinu. Veľké sucho zapríčinilo, že v mieste, kde sme kočovali lipa takmer nemedovala. Počas jedného mesiaca nanosili včely priemerne 2 rámiky medu do medníku. Na druhej strane to treba brať tak, že včely boli schopné uživiť samé seba a čakali sme, že slnečnicová znáška bude lepšia, keďže matky stále dobre plodovali.

4. znáška - SLNEČNICA
Slnečnici počasie veľmi neprialo, preto sme ju ani netočili. Priemerne by sme zo včelstva dostali 7-8kg medu. Keďže sme vedeli, že včely čaká ešte posledná dobrá znáška, rozhodli sme sa nezasahovať do úľov a nechať včely zmiešať zlatobyľ so slnečnicou. Slnečnica spočiatku, vyzerala veľmi dobre, bolo dostatok vlahy a začala medovať. Následne prišli vysoké teploty, kvôli ktorým slnečnica doslova uschla a bolo po medovaní.

5. znáška - ZLATOBYĽ
Záverečnou znáškou bol zlatobyľ, počas ktorej sme vytočili posledný med - v priemere 13 kg na rodinu. Zlatobyľ to tak povediac "zachránil". V tejto súvislosti by som rád podotkol, že na znáške v polke augusta, nemajú včely takú silu, ako napríklad na agátovej znáške, preto nemôžete od nich čakať zázraky. Napriek tomu, bola vydarená a med slnečnica/zlatobyľ je chuťovo asi najlepší z našej tohtoročnej ponuky.

   V konečnom zúčtovaní sme mali na rodinu niečo vyše 41 kg a celkovo viac ako 1600 kg medu. Najlepšie rodiny boli schopné doniesť okolo 75 kg medu tie najslabšie asi 15 kg. Či je to veľa, alebo málo nechám na posúdení každého z vás. Toto sú však reálne čísla. Spomínam to preto, lebo často počúvam aj od iných včelárov, že už na repke majú 30 kg medu na rodinu. Tomu však úplne neverím, pretože vo svete včiel platia isté zákonitosti a tie sa obísť nedajú (teda dajú, ale praktikami, ktoré v poctivom včelárení nemajú čo hľadať). Pre tých, ktorí chcete začať včeláriť, odporúčam, aby ste zabudli na tvrdenia, že na takej, či onakej znáške budete mať 40kg na rodinu a na ďalšej budete mať 30kg a vo výsledku vyše 120kg a viac.

   Realita je taká, že ak podarí napríklad agátová znáška dokážete priemerne vytočiť 25kg z jednej rodiny a možno aj viac, ale určite nie 40kg na každú rodinu. Naše b10 rámiky, keď sú plné môžu mať až 5kg (mínus hmotnosť rámika a vosku niečo viac ako 4kg medu). Teoreticky síce môže dať rodina 40kg medu, ale žiadnym medomedom nedokážete vytočiť každý jeden rámik do sucha. Taktiež zabudnite na to, že budete z každých včelstiev vyberať 10 rámikov plných medu.

   Ak niekto tvrdí, že má v priemere 100kg a viac na rodinu veľmi by som spozornel. Nehovorím, že to možné nie je, ale muselo by v danom roku všetko klapnúť na 100%, mať všetky rodiny v top kondícii, dobré počasie atď. Zo skúsenosti môžem povedať, že v reálnom včelárení to takto nefunguje. Počasie je posledné roky naozaj nepredvídateľné a obyčajne platí, že ak je dobré počasie na jednej znáške na ďalšej bude zlé. Koľko dokážete v priemere dostať medu z jedného včelstva záleží aj na veľkosti včelnice. 10 rodín dobrý včelár môže dostať do takého stavu, že nanosia výrazne viac ako 40kg na rodinu, ale ak ich máte 50, 100 viac, kočujete v okruhu 80km od domova, do toho treba stíhať normálnu prácu a aj súkromný život, tak to také jednoduché nie je.

   Na záver, predovšetkým pre začínajúcich včelárov odporúčam nezačínať s chovom včiel, ak máte vidinu obrovskej produkcie medu, pretože budete sklamaní. Netvrdím, že našich 40kg v celkovom priemere je bohvie aké číslo, ale veľa včelárov by bolo vďačných aj za to. Pokiaľ budúci rok bude o niečo lepšie počasie a ak sa nám podarí zachytiť dve agátové znášky, verím že sa môžeme pohybovať niekde okolo 60kg na rodinu, čo už považujem za slušnú produkciu medu, ale 100kg? Je veľmi malá pravdepodobnosť, že sa to podarí. Možno raz za x rokov, určite nie stabilne každú sezónu.