No.2 - Naša včelnica

20.05.2017

    Ani neviem či je to spisovne, ale pojmom včelnica bežne pomenujem miesto pre včely, úle a skrátka priestor kde včelár vykonáva činnosť. Naša prvá včelnica bola v obci Studienka na Záhorí odkiaľ pochádzam, asi 300 metrov za domom. Studienka je zasadená v údolí, obklopená lesom. Na prvý pohľad by sa dalo povedať, že pre včely ideálna oblasť. Časom sme zistili, že to také skvelé nebude. Ale na začiatok to bolo vyhovujúce, pretože sme to mali naozaj na skok.  

    Ako som spomenul v prvom článku "Ako sme začali" mali sme na začiatok kúpené dve včelie rodiny, preto sme veľký priestor nepotrebovali. Stačilo ako podklad pod úle vyrobiť jednoduchú lavicu z dreva. Pre lepšiu stabilitu, ako nohy sme použili kolesá z auta. Časom táto nádhera slúžila len ako lavička. Včely a úle sa rok od roka rozrastali, až sme mali takmer 50 rodín. Z koníčka sa postupne stala práca, pri ktorej neraz otec hovoril, že do normálnej práce si chodí oddýchnuť. Včelnica sa rozrástla do pomerne slušných rozmerov. Dokonca sme spravili včelám napájadlo na vodu. Meter kubický vody v jeden a pol metrovej výške plnený zhruba tri krát do mesiaca vodnou pumpou na ručný pohon. Perfektný nápad :-)

    Posledný rok, čo boli úle na tomto mieste, sme bagrom vykopali jamu, takže pumpovanie vody, a mojich ramien skončilo. Piaty rok včelárenia bol prelomový, a začali sme kočovať. Preto vznikla otázka, ako sťahovať niečo tak veľké, vo veľkom počte, rýchlo a jednoducho. Odpoveď je prostá, nebolo to ani rýchle, a jednoduché už vôbec nie. 

    Otec má kamaráta z vojny, ktorý vlastní veľkú dopravnú firmu. Ako to vždy Janko (otcov kamarát) hovorí, "živím sa jazdením po cestách, ničím prírodu, tak jej to aspoň touto formou vrátim". Daroval nám starší, vyradený náves, ktorý nepotreboval. Cez zimu sme náves opravili, dali mu nové gumy, prevozné značky a spôsob ako prevážať včely bol na svete. Ten rok boli včely na troch miestach. Pri prevoze bolo vždy treba naložiť takmer 50 rodín, a zase ich niekde vyložiť. Príprava trvala v podstate jeden celý deň, nakladanie a vykladanie celú noc. O tom, ako táto šou prebiehala určite budem ešte písať. Zážitky, keď sme s kamiónom zapadli, alebo pri prekládke nám včely spadli, si zaslúžia minimálne jeden článok.

    Dnes už druhým rokom máme včely napevno pripevnené na návese. Kapacita je 80 rodín, a je prispôsobený až na tri medníky. Sťahovanie je výrazne jednoduchšie. Stačí len gurtňami posťahovať každý jeden úľ, a po zotmení zavrieť letáče. Príprava na prevoz trvá trom ľudom zhruba 3 až 4 hodiny. Teraz sú včely na agáte, odkiaľ pôjdu asi na lipu. V tom čase by som mal mať schopnú kameru a celý tento proces skúsim zachytiť.

    Keďže včelnica je pojazdná, úle máme v dvoch radoch nad sebou, musí byť všetko premyslené. Na návese je veľa zlepšení, ako pojazdná stolica, držiaky, prispôsobený fúrik a mnohé iné. Vzhľadom na to že, Slovensko už nie je agrárnou krajinou a ak chcete chovať včely vo väčšom, kočovaniu sa vyhnúť nedá. Spôsobov je niekoľko, v prípade, že máte zopár rodín dajú sa previezť na bežnom vozíku. Tiež je možné kúpiť špeciálne vozíky s plechovou skriňou. My máme náves :-D