No27. - Sviečky zo včelieho vosku

17.09.2017

   Uplynulý týždeň sa okrem liečenia včiel avartinom nedialo na včelnici nič zásadné. Začiatkom budúceho týždňa budeme posledný krát v tomto roku aplikovať kyselinu mravčiu a s najväčšou pravdepodobnosťou použijeme aj ďalšie liečivo - varidol. Celkovo posledný týždeň nebola zaujímavejšia činnosť o ktorej by sa dalo písať. Už som to raz spomínal, ak nie je práca so včelami, dobrý včelár si ju nájde.

   Minulí týždeň priateľka riešila svoje voľno časové aktivity s tým, že by chcela niečo vyrábať pri čom by sa uvoľnila po práci. Cez leto bola so mnou raz na včelnici pomôcť vyťahovať pláty s kyselinou mravčou pri ktorých dostala dve žihadlá a tým sa jej "kariéra" včelára skončila. Preto bolo zbytočné navrhovať niečo so včelnicou. Nakoniec sme našli danú činnosť ktorá by splňovala všetky požiadavky: človek si pri nej oddýchne, súvisí so včelami, je to tvorivé a hlavne bez žihadiel - voskové sviečky.

   Doteraz sme každoročne vytopený vosk vymieňali za medzistienky. Preto sme sa rozhodli skúsiť vyrobiť voskové sviečky. Kúpili sme zopár foriem, 20 m knotu a posledný predĺžený víkend sme strávili pri varnej doske s voskom na nej. Treba však jedným dychom dodať, že činnosť je to naozaj príjemná, pri ktorej si človek oddýchne od každodenných starostí.

   Videá a fotky, ako vyrábame prvé sviečky nie sú, pretože musíme najprv vychytať postup, ako na to :). Vyrobili sme však sviečky zo zhruba štyroch kilogramov vosku a medzistienok. Behom najbližších pár dní budú pridané na apishop.sk

   Hovorí sa že, pohľad do plameňa z takejto sviečky je upokojujúci. Toto môžem potvrdiť, pretože sme niektoré testovali, ako dlho budú horieť a pohľad do tohto plameňa je veľmi príjemný. Ako bonus budete mať celý byt/dom voňavý. "Výpary" z tohto vosku sú na rozdiel od umelých parafínových sviečok prírodné a zdravé. Sme zvedavý, či bude záujem aj o tento druh produktov, ktoré nám včely tvoria. Ak áno už teraz sa tešíme na ďalšiu výrobu.