No14. - Odložence 2017 od A po Z

02.07.2017

    Máme za sebou celkom náročný týždeň, počas ktorého sme sa snažili stihnúť na včelnici hneď viacero vecí. Na programe boli odložence, ale aj liečenie proti parazitom, ako je napríklad klieštik (Varroa destructor). S odložencami to bolo tento rok v našom prípade rozporuplné, nakoľko sme dlho nevedeli zaobstarať matky. Niekoľko rokov kupujeme matky od chovateľa, ten nás však tento rok nechal takpovediac na holičkách. Na poslednú chvíľu sme obvolali chovateľov doslova z celého Slovenska, až sa nám podarilo nájsť chovateľa z Prešova, ktorý nám doručil matky v požadovanom počte a rýchlo, za čo mu touto cestou ďakujeme.

    Odloženec je pojem, ktorým včelár označuje umelé rozmnožovanie včiel. Podstata je jednoduchá, prevedenie už nie. Princíp odložencov je ten, že z materskej rodiny zoberiete zaviečkovaný plod spolu so včelami, ktorý sa bude čo nevidieť liahnuť, a vložíte k ním novú mladú matku. Zároveň tomuto odložencu musíte pridať zásobné rámiky s medom a aspoň jeden rámik pripravený na okamžité plodovanie matky.

    Odložence je najlepšie robiť na jar, od polovice apríla. V našom prípade by to bolo na repkovej znáške. V tomto období matky najlepšie plodujú a s odložencami máte najmenej práce. Stačí vziať jeden zaplodovaný rámik spolu so včelami a pridať k ním matku, ďalej už len pridávate rámiky. Na toto však musíte mať všetko vopred nachystané. Na budúci rok máme v pláne postupovať práve týmto spôsobom - na jar urobíme odložence a zároveň tým znížime riziko rojenia včiel. Tento rok nebolo pre nás možné takto postupovať, hlavne z časových dôvodov.

    Vytváranie odložencov je však časovo obmedzené, odložence nemá zmysel robiť po cca 10. júli v danom roku. Myslite na to, že aby Vám odloženec prežil, musia sa v ňom vystriedať ešte minimálne tri generácie včiel. Pokiaľ ho založíte neskoro stane sa Vám to, že dlhoveké včely, ktoré sa liahnu hlavne od augusta, budú musieť robiť navyše prácu v úli a to je problém. Bežne totiž včelstvá fungujú tak, že dlhoveké včely, ktoré majú za úlohu prežiť zimu a po nej vychovať prvú novú generáciu včiel, nerobia v úli prakticky nič, len svojím pohybom zohrievajú plod. Dokonca sa tieto včely ani samé nekŕmia, ale kŕmia ich ostatné včely, aby sa šetrili.

   Pokiaľ sa dlhoveké včely budú musieť zapojiť do procesu, ktorý prebieha pred samotným zazimovaním, je veľká pravdepodobnosť, že tuhú zimu neprežijú a ak áno, budete mať z nich na jar takzvaných "žobrákov" náchylných na parazity a choroby.

    My sme robili 19 odložencov a keďže chceme, aby všetky prežili a boli z nich na jar plnohodnotné včely, musíme ich začať ihneď kŕmiť. Na začiatok sme im dali cukromedové cesto, o pár dní cez ukrajinské krmítko cukrovú vodu. Vďaka týmto úkonom pomôžeme novej matke lepšie plodovať a robotniciam ľahšie kŕmiť mladý plod.

    Ďalšie úskalie odložencov je akt prijímania matky. My sme mali úspešnosť v 17 z 19 nových rodín. Dve matky včely neprijali a po vyhryzení z klietky ich jednoducho zabili. Úspešnosť je to dobrá, ale bola by 100% ak by sme mali viac času kedy by sme mohli dôslednejšie kontrolovať včely a pritom vyrezávať matečníky, čím by sme znížili riziko neprijatia vloženej matky. Momentálne máme viac ako 60 rodín na znáške, na pôvodnej včelnici 19 odložencov, ktoré je nutné kontrolovať a kŕmiť .

  Viac informácií sa dozviete z nasledovných dvoch videí. Na prvom videu je zachytená práca na včelnici pri tvorbe odloženca.

   Druhé video je zamerané na odloženec po 18 hodinách a kontrola klietky kde sa nachádza matka. 

    V ďalších dňoch sa pokúsime zdokumentovať prikrmovanie a prevoz týchto nových rodín naspäť na našu pojazdnú včelnicu.