No16. - Pár tipov ako sa správať, keď spozorujete včelnicu

09.07.2017

    Poznáte to, prechádzate sa po Vašich obľúbených lesných a poľných cestičkách, keď zrazu spozorujete včelnicu. Keďže kočujeme, stáva sa nám to bežne, preto by som nasledujúce riadky rád venoval práve téme, ako sa zachovať, keď uvidíte včelnicu tak, aby ste obišli bez zbytočných žihadiel.

    Je niekoľko typov okoloidúcich: tí, ktorí zostanú stáť a boja sa ísť ďalej, tí, ktorí sa neboja a sú natoľko odvážni, že sa postavia priamo pred úle a obzerajú ich, alebo takí, ktorí sa hrajú spravodlivých a chcú včelárovi dohovárať v duchu, prečo umiestnil úle na toto miesto a, že včely môžu spôsobovať nebezpečenstvo pre okoloidúcich.

    Určite by sme našli aj ďalšie typické skupiny ľudí, ale je to zbytočné. Faktom ostáva, že len málo ľudí vie, ako sa má správať na včelnici, resp. ako prejsť okolo včiel bez ich povšimnutia, aby si neprivodil riziko uštipnutia. Za prvé by som chcel zdôrazniť, že včelár, ktorý kočuje mimo svojho územia, ak je rozumný, postaví si svoju včelnicu tak, aby nemal problémy s domácimi obyvateľmi. Je to z prostého dôvodu, žiadne sťažnosti verejnosti rovná sa menšie riziko ohrozenia jeho úľov. 

Včelnica
Včelnica

    My, keď hľadáme nové miesto kam prevezieme včely, berieme v úvahu niekoľko faktorov, a to: aký je tam pohyb ľudí, ako včelnicu postaviť tak, aby sme nemali problém s prílišnou frekventovanosťou miesta, ďalej aká je tam dostupnosť a v neposlednom rade pohyb slnka - snažíme sa, aby na obe strany včelnice svietilo slnko čo najviac.

    Okrem umiestnenia včelnice má verejnosť problém aj so samotnými včelami, ktoré sa nazývajú lietavky. To sú tie včely, ktoré zbierajú nektár, peľ a ich pohyb je vidieť pred úľom. Môžem Vám povedať rovno, týchto včiel sa báť nemusíte.

    Bežne ľudia poznajú základné druhy včiel - matka/kráľovná, trudy a včela robotnica. Funkcií včiel robotníc je podstatne viac, sú včely takzvané mladušky, sú lietavky, sú tie ktoré bránia úľ atď. Včela je hmyz, ktorý sa riadi pudom a pokiaľ včely vycítia znášku, teda im zavoňajú kvety a nektár v nich, lietavka ma za úlohu tento nektár dostať do úľa za každú cenu. Pokiaľ do Vás takáto včela narazí, je veľmi malá pravdepodobnosť, že Vás pichne. Pri znáške nastáva zároveň ďalší jav, pri letáči je niekoľko včiel, ktoré strážia a zároveň svojím pachom vyslovene vábia lietavky do úľa, aby ľahšie trafili na to správne miesto. Práve z týchto včiel by ste mali mať rešpekt.

    Vysvetlím to na praktickom príklade, postavíte sa pred letáč vo vzdialenosti 5 metrov a budete sa pozerať 5 minút. Lietavky, ktoré nalietavajú do úľa Vás musia obchádzať, sem tam do Vás narazia. Čo sa stane keď sa lietavka dostane do úľa? Tým včelám, ktoré sú na letáči a strážia úľ dá signál, že vonku je problém. Do pár minút vyletia včely a tento problém vyriešia. Teraz si predstavte že ste prekážkou pre 10 úľov, vyletí na Vás toľko včiel, ktoré v takomto množstve nemajú problém odohnať čokoľvek živé, čo tam bude stáť, spolu s Vami. Ako sa dá tomuto vyhnúť?

a) Najbližší letáč by nemal byť menej ako 5 metrov od cesty, ak je menej je to chyba včelára.
b) Ak potrebujete prejsť popri včelnici, tak choďte plynule a nezastavujte.
c) Pokiaľ sa aj napriek tomu stane, že po vás vyštartuje včela, neutekajte. Včela je rýchlejšia ako vy. Stačí ak si rukami zakryjete uši a kráčajte ďalej. 
d) V prípade že je poblíž les, alebo hustejší porast vojdite doňho. Včela v takomto prostredí stráca orientáciu a nechá Vás na pokoji.

    Záverom by som napísal pár rád, ak sa chcete pozrieť na včely z blízka, alebo idete sa pozrieť na včelnicu Vášho známeho:

1. Nepoužívajte parfém ani deodoranty - včely takýto umelý pach vyslovene dráždi. Ja sa napríklad pred každou cestou za včelami osprchujem, aby som bol čo najmenej cítiť aj vlastným potom.
2. Pokiaľ nemáte možnosť nasadiť včelársky klobúk, dajte si na hlavu aspoň slamený klobúk, alebo len šiltovku. Včely sa často zameriavajú na vlasy.
3. Ak sa chcete z blízka pozrieť na úle nestojte priamo pred nimi. K úľom sa má pristupovať zozadu, prípadne z boku.
4. V prípade, že si Vás bude všímať včela viac ako by ste chceli, neodháňajte ju rukami, ale pokojne sa vzdiaľte.

    Pre tých, ktorí by ste chceli včelárovi dávať rady a návody typu: "dajte to o dva metre dozadu" a pod.. Letáč sa môže každý deň (ideálne v noci) posunúť maximálne o polovicu jeho veľkosti. Pokiaľ je letáč dlhý 30 cm, celý úľ sa môže posunúť o 15 cm. Inak včely nebudú vedieť trafiť do správneho úľa.

    Myslite na to, že hoci je včela malý tvor má mimoriadne silný jed, ale ich skutočná sila spočíva v počte. Preto sa k nim správajte vždy s rešpektom, vyhnete sa tak zbytočným žihadlám a problémom.