No17. - Točenie lipového medu

17.07.2017

    Máme za sebou tohtoročné točenie lipového medu. Môžem povedať, že na objem medu to nebola veru žiadna sláva. Lipa si vyžaduje oveľa špecifickejšie počasie, ako repka či slnečnica, ktoré aby medovali nemajú také veľké nároky. Tento rok, počas kvitnutia lipy bolo v oblasti kde sa nachádzala naša včelnica veľmi premenlivé počasie. Jeden deň teplo, druhý chladno, ale hlavne veľmi málo zrážok.

    Spomínané podmienky sa odzrkadlili aj na samotnom množstve medu, ktorý sme mohli včelám vziať. Momentálne máme na včelnici zhruba 45 produkčných rodín, z ktorých sme vytočili 250kg medu. To znamená v priemere 5,5kg na rodinu, čo nie je veľa, no lepšie ako nič. Na budúci rok je nevyhnutné, aby sme našli na jún lepšiu znášku ako je lipa.

    Medu síce veľa nebolo, ale na druhú stranu je o to je kvalitnejší, nakoľko takto hustý med sme dlho netočili. Lipový med má špecifickú chuť a vôňu. Mne v ústach evokuje sladkú chuť s veľmi jemným nádychom kyselkavého citróna.

    V priebehu najbližších pár týždňov budeme spúšťať internetový obchod na predaj medu, verím že práve lipový med sa v ňom dlho neohreje :)