No18. - Liečenie kyselinou mravčou - áno/nie?

20.07.2017

    Problematika liečenia je jedna z tých kontroverznejších tém vo svete včiel. Chcel by som opísať náš spôsob liečenia, ale už teraz viem, že sa nájdu včelári, ktorí budú tento spôsob odsudzovať, ale iní sa v ňom možno nájdu. Chcem Vás však upozorniť, aby ste sa skôr, ako budete písať veci typu: "takto sa to nerobí, nerozumiete včelám, liečiť netreba stačí chápať princíp klieštika" (parazit) a podobne zamysleli nad tým, koľko zazimujete včiel a koľko Vám prežije. Nám štandardne prežijú všetky včelstvá - preto verím, že to robíme správne.

Pár slov o liečení.

    Bohužiaľ, včelám sa rovnako ako všetkému živému na tejto planéte nevyhýbajú choroby ani parazity. Pokiaľ chce včelár čo možno najviac znížiť riziko úhynu včiel, liečeniu sa v istej forme vyhnúť nedá. Zabudnite na nezmysly ako "môj dedo nikdy včely neliečil", áno váš dedo liečiť včely nemusel, pretože príroda 30 rokov dozadu bola trochu iná ako dnes. Najrozšírenejší parazit, proti ktorému liečime práve kyselinou mravčou sa nazýva Klieštik včelí (Varroa destructor) a do oblasti strednej Európy bol zavlečený niekedy v roku 1976.

    Na tému či liečiť, alebo nie by som napísal nasledovné: pokiaľ si taký schopný včelár, že si vieš poradiť s parazitmi aj bez liečenia tak ti gratulujem a dúfam, že neprivedieš seba, alebo iného včelára v okolí do nešťastia v podobe moru, alebo inej pliagy. Pre vás ostatných, nepodceňujte liečenie! Ja to vidím na našich včelách, pár dní po aplikácií kyseliny, keď sa včely zbavia väčšiny parazitov akoby ožili. Zároveň tým znížite riziko toho, že včely nezvládnu zimu. Nie raz sme počuli iných včelárov, ktorí sa sťažovali, že tuhá zima im zlikvidovala včelstvá, z 10 rodín neprežilo 5 a podobne. Dôvodov môže byť viac, no zlé postupy pri liečení môžu byť jedným z hlavných faktorov.

    Po krátkej úvahe k téme liečenia včiel, by som rád v skratke opísal ako liečime my v praxi. Postup pridávania buničiny do odložencov a jej vyberanie z produkčných včiel si môžete pozrieť na nižšie priloženom videu. 
    Na liečenie používame 85% roztok kyseliny mravčej, ktorú plníme striekačkou do látkovej buničiny, pretože táto látka dobre absorbuje tekutiny. Buničina má rozmer: 25cm x 18cm a je uzavretá v plastovom zip vrecúšku. Z jednej strany vrecka sme urobili 5 dier o priemere 2cm, pričom 4 diery sú v rohoch a posledná v strede. Tento rok sme plnili 3 rôzne silné dávky, pre najsilnejšie rodiny 40ml kyseliny, pre roje, slabšie rodiny alebo "materské odložence" 20ml a pre ostatné odložence 10ml. Tieto dávky zabezpečia to, že liečenie pre všetky včelstvá v našich úľoch bude účinné.    

    Vrecká s buničinou necháme minimálne 24h odstáť, aby kyselina poriadne vsiakla. Na liečenie je nutné vystihnúť počasie. Vždy sa nájde v danom mesiaci, v ktorom chcete liečiť, pár dní kedy bude chladnejšie, ideálne dážď. Takáto kyselina nemôže ísť do úľa ak je priveľmi teplo. Tento rok sme vystihli 3 dni kedy bolo okolo 22 stupňov Celzia.

    Kyselinu umiestňujeme do úľa nasledovným postupom: vždy ju položíme hore na plodisko, otvormi smerom dolu. Vďaka tomu, že sa kyselina odparuje smerom dolu zasiahne najviac včiel. Po zhruba 4 až 6 dňoch musí ísť táto buničina von z úľa. My sme napríklad na 4. deň vytiahli z jedných silných včiel 40ml dávku a stále bola cítiť. Na 5 deň už cítiť nebola, záleží na počasí ako rýchlo sa kyselina odparí z úľa.

    Ako som už vyššie spomenul, veľa včelárov má na liečenie kyselinou mravčou negatívne názory a argumentujú, že zanechá stopy v mede, čo nie je pravda. Kyselina sa rýchlo odparí, lietavky ju vynosia postupne von a po 7 až 10 dňoch nie je po nej ani stopa. Smutné je, že veľa včelárov podceňuje parazity, i keď možno sú len pohodlní a nechce sa im strácať čas touto činnosťou.

    Záverom by som rád poznamenal prečo pri liečení využívame práve tento postup. Poviem to rovno, sú jednoduchšie postupy. Nemusíte si dokonca ani plniť buničinu kyselinou, môžete kúpiť také plátiky, ktoré sú naplnené. My sme ich raz na skúšku kúpili, ale sú neporovnateľné s tými našimi. Keď to preženiem, tak si dovolím povedať, že do kúpeného sa môžete takmer vysmrkať, k našim keď privoniate, tak ich budete cítiť až v "päte", je to podobné, ako keď si kúpite buchtu v pekárni, alebo si ju doma upečiete, ktorá bude lepšia?
Kyselina mravčia nie je jediné liečivo, sú rôzne komerčné prostriedky podopreté "klinickými testami", na základe našich skúseností však považujem kyselinu mravčiu za overené liečivo, ktoré ako jedno z mála zlikviduje parazity aj v zaviečkovanom plode a môže sa používať aj v znáškovom období. Väčšina starších skúsených včelárov používa práve kyselinu mravčiu. Ďalej niektorí včelári umiestňujú buničinu do letáča, je to opäť jednoduchšie, ale kyselina sa odparuje smerom dole. Takýmto spôsobom kyselinu roznesú len včely svojím pohybom po úle, preto dávame kyselinu z hora na plodisko.

    Ako často liečiť? Za vhodné považujem aplikovať kyselinu na jar a potom vystihnúť čas pred tým, ako matka začne klásť dlhoveké včely. Možno práve na tomto sa rozhodne, či Vám včelstvo prezimuje vzhľadom na úroveň parazitov, pretože ak máte v plode dlhovekých včiel príliš veľkú koncentráciu napríklad klieštika, liahnu sa tieto včely oslabené a budú mať problém zvládnuť náročnú zimu. Na strane druhej, ak máte slabé včely, málo zásob, tak Vám žiadne liečenie nepomôže.

    Liečením kyselinou sa nezbavíte parazitov úplne, ale dostanete ich pod kontrolu a to je podstatné, nakoľko silné včelstvá si dokážu s parazitmi do určitej miery poradiť samé. Na jednu vec som zabudol, ak budete chcieť liečiť podobne ako my - kyselinou mravčou, tak si musíte dávku kyseliny, rozmer buničiny, počet a veľkosť dier nadimenzovať na Vašu mieru úľov, v ktorých včelárite.