No19. - Naše úle

06.08.2017

    Pomaly sa nám blíži koniec znáškového obdobia. Včely sa konečne nachádzajú doma, a ak začne medovať zlatobyľ, bude to pre ne posledná tohtoročná znáška. Slnečnicový med sme netočili, nakoľko medníky neboli úplne plné. Rozhodli sme sa počkať ešte cca 10 dní, uvidíme či nás prekvapí zlatobyľ a vytočíme všetok nanosený med naraz.

    Posledné týždne neboli pridané nové články a videá na apisinfo, pretože som bol na dovolenke, po návrate z nej nebol žiadny čas na písanie, keďže sme včelnicu prevážali domov a celý tento týždeň, ako to už po dovolenke u mňa býva, som chorý. Dnes sa konečne cítim lepšie, preto je najvyšší čas sa pustiť do nového článku.

   Môžem povedať, že od momentu kedy sme naše včelárenie "pustili do sveta internetu", nám prišli desiatky správ a komentárov ohľadne našich úľov. Rád by som sa okrajovo povenoval tejto téme, chcel by som vysvetliť, prečo používame práve takéto úle, ako aj priblížiť z čoho všetkého sa skladá taký úľ (pre laikov). V tomto článku však nebudem rozoberať priamo postup výroby úľov. Na túto tému si nájdeme priestor cez zimu, keď sa budeme pripravovať na ďalšiu sezónu.

    Divoké včely žijú v prírode predovšetkým v bútľavých stromoch, ktoré si voskom a propolisom dokážu upraviť pre svoje potreby. Pokiaľ však chcete včely chovať, musíte si zadovážiť úle. Pre začínajúceho včelára nie je jednoduché sa v tomto smere vyznať, pretože typov a rozmerov úľov je veľmi veľa. Každý má svoje pre aj proti a zaručujem, že každý včelár vás bude presviedčať, že ten jeho typ je najlepší. Nechcem tu viesť debatu o tom, ktorý typ úľa je lepší, pretože ani sám nemám vyskúšané všetky typy. Budem predovšetkým opisovať naše úle.

    Včelárime v nadstavkových úľoch, väčšina typov úľov je založených práve na nadstavkoch. Je to tak z jednoduchého dôvodu, včely v prírode, ak môžu, stavajú svoje dielo na výšku hlavne preto, že v takomto tvare sa im lepšie udržuje teplota vo vnútri. Sú typy úľov tzv. "ležáky", ktorých princíp je ten, že všetky rámiky sú v jednej úrovni. Všeobecne platí, že tento typ včelárenia je pre včelára jednoduchší, pretože sa nemusí namáhať s ďalšími nadstavkami a nepotrebuje tak veľa častí. Na druhú stranu treba však povedať, že tieto úle zaberajú podstatne viac plochy. Ako veľmi je tento typ úľov efektívny na produkciu medu povedať neviem, zo skúsenosti môžem povedať iba toľko, že väčšina včelárov používa práve nadstavkové úle.

    Čo sa týka rozmeru, my včelárime v úľoch s tzv. "slovenskou" mierou, do ktorých sa zmestí 10 rámikov miery B10. Po krajoch nadstavok vypĺňame drevenými hranolmi s rozmerom 1x1cm, umiestnenými po dvoch kusoch na náprotivných stranách. Skôr, ako budem opisovať jednotlivé časti nášho úľa, rád by som sa prostredníctvom pár riadkov vyjadril k jednoznačne najkontroverznejšej téme: materiál používaný na výrobu úľov - pre nás OSB doska.

    Na túto tému som si za posledné mesiace toho prečítal naozaj veľa, vyvoláva naozaj vášnivé diskusie. Sú včelári, ktorí tento materiál hania a zásadne odmietajú, sú včelári, ktorí si ho chvália a nevidia v ňom problém.   
Zvyčajný argument odporcov OSB dosky je ten, že doska obsahuje príliš veľa lepidiel, preto musí škodiť včelám, dokonca boli aj také názory, že tento materiál zanecháva stopu v mede.

Môj názor k OSB doske, ako materiálu na stavbu úľov, môžem zhrnúť nasledovne:

  •    OSB doska neškodí včelám, nakoľko tieto úle používame už siedmy rok a nikdy nebol problém s tým, že by včely v nich padali, mali zníženú výkonnosť, alebo sa akokoľvek inak abnormálne správali,
  •    Argument o lepidlách, resp. chémií použitej pri výrobe OSB dosky: Áno lepidlá a chémia sa pri jej výrobe používajú. Otázka znie kde sa lepidlo, alebo chémia nepoužíva? Aj obyčajné drevené nadstavky sú lepené. Musia byť lepené, pretože inak by sa drevo rozpraskalo. Ak budete na výrobu úľa používať napríklad tatranský profil, taktiež je nutné použiť lepidlo, inak nadstavky toho veľa nevydržia. Rovnako na výrobu skeletu nadstavku (na ktorý sa následne lepí a pritĺka OSB doska, alebo tatranský profil) je nutné použiť lepidlo. Ak nepoužijete lepidlo, znižuje sa životnosť úľa. Je nutné podotknúť, že kvôli kočovaniu sú naše úle vystavované podstatne väčšiemu tlaku, ako keby boli na jednom mieste. Naša včelnica je 15 tonový kolos a riziko nešťastia pri prevoze, len pre nepotvrdené domnienky, je príliš veľké. Zastávam názor, že v dnešnej spoločnosti sa bohužiaľ chémií úplne vyhnúť nedá,
  •     Včela si všetko zaobalí propolisom a po pár týždňoch je vnútro úľa oproti novému zmenené na nepoznanie. Ak by predsa len niekto tvrdil, že včely musia byť v OSB doskových úľoch poškodené, mám ešte jeden argument. Každý včelár, ktorý chce kočovať musí zo všetkých úľov v zime zbierať melivo a mŕtvolky, ktoré sa posielajú na laboratórne testy. Kočujeme štvrtým rokom a nikdy sme s týmito testami nemali problém,
  •    Tiež by som chcel vyvrátiť názor, že OSB doska zanechá stopu v mede. Môžem k tomu povedať, že sme vlastníkmi ochrannej známky č: 1043/214 649 čo je znakom toho, že náš med prešiel laboratórnou analýzou, v ktorej sa konštatovalo, že med má vynikajúce vlastnosti, akosť č.1 a máme právo používať ochrannú známku SZV - Slovenský med. Aj keď za najsilnejší argument považujem spätnú odozvu ľudí, ktorí majú náš med v obľube. Vždy si pochvaľujú chuť a hlavne vôňu.

    Prečo vlastne používame OSB dosku? Dôvodov je viacero: cena, práca s ňou, odolnosť atď. Za hlavnú výhodu OSB dosky považujem jej tepelnoizolačné vlastnosti. Na výrobu úľov používame 12mm OSB dosku, hrúbka tejto dosky má tepelnoizolačné vlastnosti podobné ako 30mm smreková doska. Skelet nadstavku je vyrobený z 16mm dreva, na ktorý sa následne z oboch strán pridáva OSB doska. Priestor medzi vonkajšou a vnútornou stranou je zateplený sklenou vatou. Zo začiatku sme vyrábali klasické úle z tatranského profilu zateplené polystyrénom. Časom, keď sme riešili, ako vyrobiť úle jednoduchšie a kvalitnejšie skúsili sme OSB dosku a odvtedy iné úle nevyrábame. 

    Úľ má niekoľko základných častí. Spodok úľa tvorí podklad pre ďalšie časti a zároveň letáč, cez ktorý včely vstupujú do úľa. Do letáčov ako výplň používame pozinkované včelárske pletivo. Naše spodky sú prispôsobené aj na zateplenie - v zime zo zadnej strany môžeme vsunúť dosku, ktorá úľ zospodu uteplí a zároveň z tejto dosky vieme zbierať melivo.

Spodok úľa - letáč
Spodok úľa - letáč

    Na spodok úľa idú nadstavky. Niektorí včelári, ktorí včelária v podobnej miere používajú len dva nadstavky. Spodný je plodisko a horný je medník, kde včely ukladajú počas znášky med - ten sa následne točí. Medzi horný a dolný medník sa používa materská mriežka (PVC plát, ktorý má rozmer vnútra nadstavku), v tejto materskej mriežke sú diery, cez ktoré dokáže preliezť len včela. Matka ani trúd sa hore nedostanú. Týmto sa matka izoluje v spodnej časti. V minulosti sme materskú mriežku používali, ale časom sme zistili, že pre naše potreby nie je potrebná. Preto používame nadstavky tri. V spodných dvoch je plodisko a horný je medník. Určite budem v jednom z ďalších článkoch písať o tom prečo včelárime týmto spôsobom.

Nadstavok - medník
Nadstavok - medník

    V každom nadstavku je naskladaných 10 rámikov miery B10, na obrázku vidíte medzistienku, čo je nový rámik, ktorý musia včely vystavať. 

Rámik - medzistienka
Rámik - medzistienka

    Posledný nadstavec je uzavretý štvorcom vyrobeným z OSB dosky. Niekto na toto používa plastový štvorec, alebo aj koberec, my radšej OSB dosku, pretože ak použijete ohybný materiál, včelám znemožníte pohyb zhora po rámikoch. Našim cieľom je, aby sme včelám umožnili čo najslobodnejší pohyb po celom vnútri úľa. Zároveň je táto pokrievka pripravená na prikrmovanie - je v nej vyrezaná diera, ktorá presne pasuje na ukrajinské krmítko. Počas roka, keď sa včely neprikrmujú je táto diera zaslepená malým štvorčekom.

    Posledná časť z úľa je horná strieška. Robíme ich rovné pretože sa môžu zaťažiť napríklad dlažobnou kockou, zároveň vďaka tomu že sú rovné môžeme na ne položiť iné časti úľa, alebo včelárske pomôcky pri práci. Striešky sú vysoké tak, aby tam bez problémov vošlo ukrajinské krmítko, z oboch strán odvetrávané 3cm dierou, ktorej výplň tvorí pletivo a z hora je uchytený plech.

    Za tie roky, čo včelárime a vyrábame si všetky časti úľov, sme vyskúšali rôzne druhy náterov. Spočiatku originál včelárske nátery, ktoré však drevo príliš vysúšali. Ďalšie roky sa skúšali iné značky, nakoniec sme skúsili exteriérové farby Belinka a zatiaľ sa nám prídu, ako tie najlepšie. Otestovať a vybrať vyhovujúci náter trvá pomerne dlho, lebo určiť či je dobrý, alebo nie sa dá až po pár sezónach.

    Záverom by som chcel poznamenať, že tak ako sa vyvíjame ako včelári, podobne sa vyvíjajú aj naše úle. Ich ďalší vývoj bude túto zimu. Naša pojazdná včelnica nabrala plnú kapacitu 82 úľov a nemáme sa kam rozrastať ďalej. Preto ďalšie úle budú umiestnené na pojazdných vozíkoch. V septembri je výstava v Banskej Bystrici kde si tieto systémy ideme obhliadnuť a predpokladám, že úle bude nutné trochu upraviť. V zime je na pláne vyrobiť 150 - 200 nadstavkov, 40 spodkov, 50 striešok a cca 3 000 až 5 000 rámikov. Počas zimy sa budeme snažiť túto prácu zachytiť na videách a priblížiť činnosť včelára v zime. Ak bude záujem, pokúsime sa vytvoriť aj detailnejší návod na výrobu všetkých častí našich úľov.