No20. - "Prikrmovanie" vodou?

10.08.2017

    Poznáte túto vetu? Kto chce, si prácu nájde! Vo svete včelára platí toto tvrdenie dvojnásobne. Bez tvrdej a poctivej roboty sa veľká diera do sveta včiel spraviť nedá - to vám povie každý skúsený včelár. Prečo to spomínam? Momentálne nastalo obdobie, kedy so včelami nemáme takpovediac žiadnu robotu. Preliečené kyselinou mravčou sú už dávno a prebieha posledná znáška.

    Aktuálne začal medovať zlatobyľ, ktorého je u nás veľmi veľa - doslova hektáre, preto musíme čakať kým budeme môcť včely pripravovať na zazimovanie. Prikrmovať taktiež nemôžeme, respektíve mohli by sme, ale len odložence. Tento rok však nebudeme kŕmiť cukrom ako po minulé roky, ale invertným krmivom. Máme ho objednané 900kg pre 82 rodín. Doteraz sme vždy kŕmili cukrom minimálne 10kg na rodinu. Keď si zoberiete pomer 1kg cukru a 7dcl násobené 82 rodinami, dostanete sa k váhe takmer 1,5 tony. Uvariť takéto množstvo na plynovom šporáku v 50l hrnci by zabralo príliš veľa energie. Práve z tohto dôvodu sme sa rozhodli pre invertné krmivo.

    Tu sa dostávam k podstate dnešného článku. Odložencom nemôžeme pomôcť prikŕmením, nakoľko krmivo nemáme stále k dispozícií. Na strane druhej je to dobré, pretože sú včely nútené nosiť zásoby z práve medujúceho zlatobyľu. Dá sa však takýmto včelám pomôcť inak - "prikŕmením" vodou. My na kŕmenie včiel používame ukrajinské krmítka. Jednoducho povedané, na miesto krmiva sme im naliali vodu.

    Týmto krokom pomôžete rozvíjajúcim sa včelám, pretože vodu majú zabezpečenú a môžu sa sústrediť na nosenie nektáru a peľu. Pre tých, ktorí ste o tomto nikdy nepočuli môžem povedať, že je to overené praxou. Máme 19 odložencov, plus ďalších asi 10 včelstiev, ktoré sú len na jednom nadstavku. Všetkým týmto rodinám sme naliali cca 2l vody a do 48 hodín budú krmítka poloprázdne.

   Jednu vec som zabudol, nie to len čistá voda, ale je v nej primiešaná kyselina citrónová (kyselka) ktorá je zdrojom vitamínu C a jedlá soľ. Pokiaľ by ste to chceli skúsiť, miešal som to nasledovne: 50 litrov vody, 4 polievkové lyžice soli a 2 polievkové lyžice kyselky. 

Ukrajinské krmítko
Ukrajinské krmítko

    Táto činnosť nie je pre fungovanie včiel rozhodujúca, ale ak máte čas, ktorý chcete investovať svojím rozvíjajúcim sa včelstvám skúste to, najmä v týchto teplých dňoch. Preto som v úvode spomenul, že kto chce si prácu nájde. Z môjho uhla pohľadu to znamená, že každá činnosť, ktorá môže včelám pomôcť je prospešná. A môžete mi veriť, že ten malý zázračný hmyz vám to vráti.