No21. - Kde kupovať med? 

16.08.2017

    Pôvodne som chcel písať o tom, že som konečne spustil internetový obchod na predaj medu a včelích produktov. Nakoniec som sa rozhodol to poňať z iného konca. Skúsil by som opísať, ako by som si ja, ako včelár, vyberal od koho kúpim med. Pre tých, ktorí očakávate, že budem písať: "kupujte med len od nás", musím vás sklamať. Podstata tohto článku je iná.

    Med, alebo to, čo sa medom často nazýva môžete dnes kúpiť takpovediac všade. Klasická tabuľa na dome "med priamo od včelára", cez stánky na tržniciach, alebo jarmokoch, až po obchodné reťazce, odkiaľ by som "med" nechcel ani zadarmo. Mohol by som to napísať jednoducho - kupujte med len priamo od včelárov, ono to však také jednoduché nie je.

    Pokúsim sa to vysvetliť, včelárenie, tak ako každá iná práca je o ľuďoch. Tak, ako sú v iných prácach ľudia poctiví a tí čo hľadajú skratky, podobne sú rozdelení aj včelári. Predpokladám, že väčšina včelárov nebude hľadať spôsoby, ako rýchlo a jednoducho zarobiť, pretože chovať včely je skôr poslanie. Aby človek mohol chovať včely musí túto činnosť jednoducho milovať, žiť s ňou. V ľudskej prirodzenosti je zakorenené, že ak niečo robí - nazvime to z lásky, nebude hľadať cesty, ako čo najjednoduchšie zbohatnúť na úkor kvality.

    Bohužiaľ vyššie spomenutá definícia neplatí univerzálne, z toho vyplýva, že aj medzi včelármi sa nájdu "špekulanti". Spôsoby, ako sa dá napríklad med pančovať nie sú ani mne známe, nakoľko som sa nikdy nimi nezaoberal. Môžem len spomenúť to, čo som čítal alebo počul, napríklad: med sa dá v istom pomere zmiešať s karamelom, laik nedokáže spoznať rozdiel oproti čistému medu. Prikrmovanie počas znášky cukrovou vodou. V minulosti som dokonca čítal, že je možné laboratórne namiešať takú latku, ktorá chuťovo a konzistenciou je takmer identická s medom. Predpokladám, že možností, ako umelo zväčšiť objem produkovaného medu je veľa pretože, ľudia sú v týchto prípadoch veľmi vynaliezaví.

    Keď sme púšťali stránku apisinfo, asi po týždni sa ozval prvý kritik. Mal poznámky k tomu, že kočujeme so včelami na repku a agát, že taký med je "žltá smrť" a, že len oni v tatrách majú ten najlepší med. Keď som to otcovi rozprával, tak sa smial, lebo v minulosti sa robil test niekoľkých medov kúpených v tatrách pri ceste a takmer všetky boli pančované. Týmto rozhodne nechcem tvrdiť, že v tatrách nekúpite kvalitný med opakujem to znova, je to vždy len o konkrétnych ľuďoch.

    Ja by som však taký med nekúpil. Nie preto, že je z tatier, nekúpil by som ho ani v Bratislave, alebo Košiciach. Je to z prostého dôvodu. Ak by som si mal ísť kúpiť med, kúpim ho od človeka, ktorého poznám. Toho čo stojí pri ceste, alebo predáva v stánku na trhu nepoznám, preto by som od neho med nekúpil. Tu však chcem spomenúť jednu ľudskú vlastnosť, ktorú stále nemôžem pochopiť. Definoval by som ju ako "ale veď on na mne zarobí". Bohužiaľ sa s týmto stretávam v celej spoločnosti. Väčšina ľudí zmýšľa tak, že ak si kúpia niečo od známeho, tak ten na nich zarobí. Preto radšej kupujú od cudzieho. S týmto sa však musí popasovať každý človek sám a zistiť čo je pre neho lepšie.

    Moja rada znie, kupujte med od včelárov, ktorých poznáte. Ak máte v okolí vášho bydliska včelára, ktorého aspoň trochu poznáte, viete, že je poctivec - je to z môjho uhla pohľadu voľba číslo jeden. Tu sa zároveň dostávam k myšlienke celej stránky apisinfo. Minulý týždeň jeden pán písal na facebook, že prečo vytváram takúto platformu, keď sa nechcem dohadovať a vymieňať si názory s inými včelármi. K dnešnému dňu tento web zhltol cca 2 000€, a nepočetne veľa hodín môjho času. O tie peniaze až tak veľmi nejde, ale určite neinvestujem svoj voľný čas tomu, aby som sa hádal na facebooku s inými včelármi o tom, ktorý úľ je lepší, kto vie lepšie včeláriť a podobne. Zmyslom tohto webu bolo od začiatku prezentovať náš spôsob včelárenia a ukázať širšej verejnosti, že včelárstvo ani zďaleka nie je len o točení medu.

    Celú túto aktivitu robím z jediného dôvodu. Chcem sa raz naplno venovať včelám. Tento rok sme mali 40 produkčných rodín, ktoré dokážu vyprodukovať med v takom množstve, ktorý dokážeme predať ako sa hovorí - z dvora. Verím, že raz bude situácia iná a medu bude viac. Vtedy sa chcem vyhnúť tomu, že budem musieť med predávať na trhoch, alebo dokonca do výkupu.

    Je to presne o tom, o čom som písal vyššie. Kupujte med od včelárov, ktorých poznáte a celou touto činnosťou chcem dosiahnuť to, aby aj našu prácu - moju a otcovu ľudia poznali. Dúfam, že prezentáciou nášho včelárenia dosiahnem to, že časom nás budú ľudia poznať natoľko, že si kúpia med aj cez internet. Zároveň som rád, ak môžem iných včelárov inšpirovať, alebo im napríklad aj takýmto článkom pomôcť. Možno si niekto po prečítaní tohto textu uvedomí, že vo svojej obci má včelára a bolo by pre neho lepšie, ak kúpi med od neho.