No24. - Točenie posledného medu v roku 2017

02.09.2017

Uplynulé dni sme mali posledné medobranie a tak môžem smelo vyhlásiť, že tohtoročné znáškové obdobie je za nami. Týmto však práca na včelnici nekončí, ale nebudem predbiehať.

Posledná znáška bola pre nás celkom podstatná. Po nie veľmi úspešnej lipe sme boli v očakávaní či nás slnečnica pozitívne prekvapí. Pokiaľ by som mal slnečnicu zhodnotiť, mohlo to byť aj horšie, preto sme ju netočili a počkali sme až na medovanie poslednej rastliny - zlatobyľ. Tento rok zlatobyľ celkom vyšiel a aj kvôli tomu sme vo výsledku vytočili z 40 rodín niečo vyše 520kg medu.

V končenom zhodnotení všetkých znášok bola táto posledná druhá najúspešnejšia, po agáte. Presné štatistiky čo, koľko a aké včely nanosili, budem robiť o pár týždňov, následne o tom napíšem ďalší článok, aby ste mali predstavu v akých číslach sme sa tento rok pohybovali.

Posledné medobranie nie je len o samotnom točení medu, ale zároveň aj o prvých prípravách na zimu. Med sa točil len zo včielstiev, ktoré boli na troch nadstavkoch. Niektoré včelstvá mali plných všetkých 10 rámikov, niektoré len 4-5 rámikov. Keďže pri poslednom točení medu sa rušia aj medníky, je treba rozdeľovať rámiky.

Delia sa na:
- tie čo sa budú vytáčať v medomede,
- tie čo sa budú topiť na vosk (robí sa to kvôli veku rámika a zo zdravotných dôvodov),
- niektoré rámiky boli úplne suché, tzv. sušina, ktorá sa použije na budúci rok,
- ešte sme museli vložiť 60 rámikov do tohto ročných odložencov. Odložence boli stále len na 7 rámikoch, preto sme potrebovali pre ne nové vystavané rámiky, v ktorých bolo trochu medu.

Vytáčali sme 40 rodín, v niektorých sme ešte menili staršie zásobné rámiky z plodiska za nové medové rámiky z medníka. Celú túto akciu sme zvládli za 3 dni aj s triedením rámikov. Zopár záberov si môžete pozrieť na dole priloženom videu. Tento posledný med sa čoskoro objaví aj na apishop.sk

Aktuálne nás čaká samotná príprava na zimu - ako prvé je nutné zmenšiť letáče a začať prikrmovať. Zo zdravotných dôvodov budeme ešte robiť jesenné prehliadky, aby sme mali istotu, že včely sú zdravé a pripravené na zimovanie. Popritom budeme liečiť včely - zadymovaním. Tu sa kolotoč včelárenia nekončí, je nutné vytopiť staré rámiky, opáliť medníky a to najdôležitejšie - začať prípravu na ďalšiu sezónu. Predbežne je potrebné vyrobiť 2 000 rámikov, 200 medníkov, 40 striešok a 40 spodkov atď..