No25. -Príprava na zimovanie začala

08.09.2017

    Jedna z prvých vecí, ktorými začína celý proces zimovania včiel je takzvané zmenšovanie letáča. Otvor, ktorým včely vstupujú do úľa je potrebné zmenšiť na veľkosť cca 6 mm.

Tento úkon sa vykonáva z viacerých dôvodov:
1. včely sú v zime v stave, kedy sa nevedia účinne brániť a cez veľký letáč sa dokáže dostať do úľa napríklad drobný hlodavec a tento môže včelstvo zlikvidovať,
2. v nasledujúcom období už nebudú mať včely zásadné znášky, preto nie je potrebný veľký letáč,
3. cez menší otvor sú v zime menšie tepelné straty,
4. za účelom zabránenia rabovania medzi včelstvami , pričom zmenšiť letáč je nutné skôr, ako sa začnú včely prikrmovať. Pokiaľ by ostal letáč v pôvodnom stave riskujeme, že po nasadení kŕmidiel začnú silnejšie včely rabovať slabšie. Avšak, keď je letáč zmenšený, slabšie včely jednoduchšie ubránia svoj vstupný otvor a tým znižujeme riziko rabovky.

    Spôsobov, ako zmenšiť tento priestor je veľa a každý včelár to robí po svojom. Čítal som, že otvor zmenšujú slamou, hubkou atď. My si na to vyrábame drevené násady, ktoré jednoducho prikrútime z vonku na letáč. Môžete si na videu všimnúť, že z táto násada má dve možnosti zmenšenia letáča. Teraz na zimu používame ten najmenší otvor. Keď príde jar, a začnú včely pomaličky lietať, môžeme na silnejších včelách tú násadu otočiť a včelám uľahčiť vstup do úľa.

    Ak by sa niektorý včelár chcel týmto spôsobom inšpirovať myslite na to, že vstupný otvor by mal byť vysoký 6 mm. Cez menší priestor včely nechcú prechádzať. Zároveň pri montáži si všímajte, či budú včely postupne nalietavať do úľa. V prípade, že zostávajú z vonku na letáči, je nutné túto násadu upraviť. Behom jedného dňa si na toto zmenšenie včely zvyknú a nemajú problém vylietavať von z úľa, alebo doňho vstupovať.