No26. - Prikrmovanie včiel na zimu

10.09.2017

   Po zmenšení letáčov je prikrmovanie včiel ďalšia činnosť, ktorú robíme pred zazimovaním včelstva. Hneď v úvode chcem povedať, že naše včely nezimujú na cukre, respektíve krmive. Nedávno mi jeden pán písal, že akým právom berieme včelám med a dávame im na zimu cukor. Toto nie je pravda, krmivo je len doplnkom a netvorí ani polovicu zimných zásob. Prečo sa včelstvá prikrmujú sa pokúsim vysvetliť v niektorom z ďalších článkov.

    Tento rok sme sa prvý krát rozhodli skúsiť použiť namiesto obyčajného kryštálového cukru s vodou, invertné krmivo. Cena bola síce vyššia o cca 10 centov na kilogram, no napriek tomu nebude v budúcnosti iná možnosť ako prikrmovať invertom.

    Minulé roky sme včelám pridávali 10 kg cukru na rodinu v pomere 1 kg cukru a 7 dcl vody. Namiešať takúto zmes pre 80 rodín je náročné, nehovoriac o tom, že v budúcnosti sa bude včelnica len a len rozrastať. Ďalším dôvodom je skutočnosť, že cukrovú vodu musia včely ďalej spracovávať, zatiaľ čo invert je spracovaný a včely s ním majú minimálnu ďalšiu prácu. Na jar uvidíme ako sa nám tento krok vyplatil.

    V priloženom videu môžete vidieť nasadenie ukrajinských krmítok, do ktorých sa zmestí zhruba 2,5 kg takéhoto krmiva. Krmítko sa skladá z troch častí - nádoby na krmivo, klobúčika, ktorý zabraňuje topeniu včiel v krmive a horný kryt. Pri poloprázdnom kŕmitku sa môže stať, že včely dokážu klobúčik nadvihnúť a dostanú sa priamo do nádoby s krmivom. Z tohto dôvodu umiestňujeme zhora na klobúčik železnú podložku. Tento spôsob prikrmovania sa nám doposiaľ osvedčil ako najjednoduchší a zároveň veľmi efektívny.

    

    Pred prikrmovaním v tomto období je dôležité mať už zmenšené letáče, čím sa vyhnete prípadnej rabovke medzi silnejšími a slabšími včelstvami. Pokiaľ sa začne prikrmovať, nemal by sa tento proces prerušiť. To znamená, že keď včelám nalejete plnú dávku sú schopné ju za 24 hodín spracovať a kŕmítko by sa malo ihneď doplniť. My sme tento rok zvládli kŕmenie v priebehu jedného týždňa, pričom sme všetkým včelstvám denne dolievali krmivo. Keď bola teplejšia noc, včely boli schopné zobrať všetko, iné dni len polovicu. Celkovo sme im naliali 840 kg krmiva na 6 - krát.

   Prvé nasadenie kŕmidiel trvá trochu dlhšie, dolievanie už nie je také náročné na čas. Pre jedného človeka je to na našej včelnici práca na zhruba 2 a pol hodiny. Aktuálne máme už kŕmenie za sebou. V pondelok začíname s liečením, najskôr použijeme pásiky avartinu a v stredu 25 ml dávku kyseliny mravčej pre každú rodinu.