No30. - Octovanie rámikov

08.10.2017

   Stránka Apisinfo funguje takmer 5 mesiacov. Za ten čas sa komunita nadšencov včiel a konzumentov medu pekne rozrastá. Tento mesiac sa nám na facebooku podarilo prekonať hranicu 1 000 fanúšikov - za čo vám veľmi pekne ďakujeme. Tí z vás, ktorí pravidelne čítate naše blogy asi viete, že včelárenie nie je len o točení medu. Točiť med je iba jednou z mnohých činností. Čo sa však robí v tomto ročnom období? Dnes sme sa napríklad venovali údržbe rámikov.

  Keď sme vytočili posledný med, tak sme zároveň včelám zrušili tretí medník. Z viac ako 40 rodín, nám ostalo niečo cez 400 ks rámikov, z ktorých musíme väčšinu pred zimou uskladniť tak, aby boli použiteľné v ďalšej sezóne. Rámiky sme rozdeľovali na tri skupiny:  
1. rámiky na vytápanie vosku - to sú staršie rámiky, ktoré nebudeme viac vkladať do včiel najmä kvôli hygiene,
2. tzv. sušina - vystavané rámiky, v ktorých nebol peľ ani med,
3. vytočené rámiky - z nich sa točil posledný med.

   Práve vytočené rámiky je nutné pred zimou ošetriť proti moliam, plesniam a rôznym chrobákom. Ak chceme tieto rámiky použiť na jar, nesmú sa znehodnotiť. Ideálny spôsob ako skladovať takéto rámiky, je v chladiacom boxe. V budúcnosti si ho plánujeme zaobstarať, zatiaľ však musíme improvizovať.

   Tento rok nám ostalo viac ako 250 vytočených rámikov, ktoré sme naskladali do medníkov na letáče a zhora prikryli strieškou. Naše letáče majú spodok zo včelárskeho pletiva, preto takto uskladnené rámiky majú dostatok vzduchu. Dolu na sito a hore pod striešku vkladáme levanduľové vrecúška. Pre úplnú istotu octujeme všetky rámiky z oboch strán. Používame obyčajný ocot, ktorý rozprašovačom dôsledne nastriekame na celý rámik. Je to trochu zdĺhavé, ale takto ošetrené rámiky budú na jar pripravené na opätovný návrat do včiel.

   Proti moliam je potrebné ošetrovať predovšetkým tie rámiky, ktoré majú aj peľové zásoby. Práve do týchto rámikov sa mole tlačia najviac. Octom zároveň rámiky dezinfikujeme. Celá práca trvala odhadom tri hodiny a spotrebovali sme takmer 5 litrov octu. Celý postup je zachytený na nižšie priloženom videu. Dovolím si upriamiť vašu pozornosť na to, koľko rámikov prešlo rukami mne a koľko otcovi :) na jeho obranu musím podotknúť, že ho čaká 12 hodinová nočná šichta.

   Práca pri včelárení je neustále. Budúci týždeň musím zo včiel vytiahnuť kyselinu a začneme v novej voskotopke vytápať staré vyradené rámiky. Dnes sme rátali, koľko medníkov a rámikov musíme na budúcu sezónu vyrobiť. Určite na túto tému napíšem ďalší článok, pretože tie čísla sú obrovské. Dúfam, že v druhej polke októbra začneme s výrobou všetkého, čo bude potrebné. Včelárenie je jednoducho celoročná práca.