No31. - Ako vybudovať včelnicu

12.10.2017

   V niektorom z prvých článkov som písal ako začať včeláriť, článok nájdete -TU. Dnes budem písať o tom ako vybudovať včelnicu. Pokiaľ začínate s chovom včiel od nuly, nemáte v danej oblasti žiadne skúsenosti, prípadne obmedzený rozpočet je začiatok veľmi náročný.

   Nejednoduchší spôsob ako sa dá začať so včelami a tým pádom aj budovať vlastnú včelnicu je ju zdediť. Pokiaľ máte v rodine staršieho včelára môžem len odporučiť, aby ste sa od neho učili a zároveň možno raz, ak už nebude vládať, dostanete do správy aj včelnicu, ktorá vám ostane. Zabijete tým dve muchy jednou ranou. Najťažšie v začiatkoch nie je zaobstarať úle, ale naučiť sa pracovať so včelami. Pokiaľ vás niekto vedie na ceste včelárenia a na jej konci je možnosť získať úle, zdravé včelstvá a všetko vybavenie - nič viac si nemôžete želať. Realita je však iná a starší včelár často krát nemá komu zanechať svoju celoživotnú prácu. Dôvod? Žihadlá, strach zo včiel, nedostatok času, alebo ťažká práca, ktorú si vie predstaviť len člen rodiny.

   Myslím, že väčšina včelárov, ktorí zasvätia život tomuto úžasnému hmyzu chce, aby jeho remeslo malo pokračovateľa. Pokiaľ máte takúto možnosť, neváhajte a skúste to. Osobne včelárenie považujem za veľmi perspektívny koníček, ktorý sa potenciálne môže stať vaším živobytím, vzhľadom na to ako je dnes málo včelárov. Možno o 10 - 15 rokov bude problém nájsť dobrého a poctivého včelára. Dnes je to tak so stolármi, murármi, alebo inštalatérmi.

   Druhý, v istom slova zmysle jednoduchší spôsob ako začať a rozvíjať vlastnú včelnicu je ju kúpiť. Nemusíte kupovať rovno celú včelnicu, stačia len úle s rodinami. Je to cesta skôr pre tých, ktorí nemajú možnosť si vyrábať vlastné úle a všetko čo k nim treba. V konečnom dôsledku to bude to isté, keďže peniaze investované do včelárenia sa musia zarobiť inou prácou. My sme touto cestou nešli, pretože sme mali možnosť si vyrábať všetko vlastnými rukami.

   Tu sa dostávame k tretej možnosti, ktorá je náročnejšia a časovo najdlhšia. Rozvíjať včelnicu postupne a vždy len o takú hodnotu, ktorú včely daný rok vyprodukovali. Dá sa povedať, že je to neustála reinvestícia. Aj pri tejto možnosti je nutné vložiť svoje peniaze, no nie tak veľa ak si viete všetko vyrobiť a včelstvá postupne rozmnožovať. Toto je aj naša cesta, otec začal pred siedmymi rokmi s dvomi kúpenými rodinami a postupne, rok čo rok včelnicu rozvíjal. Koľko v zime stihol vyrobiť úľov a rámikov o toľko ďalší rok včelnicu rozvinul. Po siedmich rokoch sme na 81 rodinách, a ten skutočný rozvoj ešte len začne.

   Včelárenie nie je však len o včelnici, ale aj o zabezpečení servisu, aby mohla vôbec fungovať. Jednoducho povedané, ak chcete 5 rodín kúsok o domu nepotrebujete nijako veľké "zázemie". Pokiaľ však chcete stovky rodín a kočovať je situácia celkom iná. Začiatkom mesiaca som písal článok o sezóne 2017 - aká bola produkcia medu. Pokiaľ si pozriete apishop.sk viete si jednoducho zrátať, aké sú naše hrubé zisky za tento rok. Niekto by mohol povedať, že toľko nezarobí za rok, lenže všetko čo sme vyprodukovali túto sezónu, bolo a bude do posledného eura znova investované do ďalšieho rozvoja. Tak ako po minulé roky, aj tento rok to budeme dokonca dotovať.

   Po sezóne 2016 sa napríklad kúpila dodávka za 7 000€, rok predtým sa kupoval elektrický medomed a veľa peňazí sa investovalo do výroby návesu na prevoz úľov. Tento rok bola zatiaľ najväčšia investícia prerobenie hospodárskej budovy na medáreň. Každý kto niečo prerábal si vie predstaviť, aké sú investície vytvoriť zo skladu dreva 11 m x 6 m funkčný objekt, v ktorom by sa mohol med spracovávať a uskladňovať. 

   Podobne veľká investícia bude aj ďalší rozvoj včelnice. Náves ma plnú kapacitu, viac sa naň nezmestí a preto musíme vyriešiť ako budeme prevážať ďalšie rodiny. Jedna z možností sú včelárske vozíky. Keď sme prerátali na eurá koľko to bude stáť, sme schopní ďalší rok rozmnožiť o zhruba 40 rodín. Najbližších 5 mesiacov bude náročných, lebo musíme stihnúť všetko vyrobiť.

   Cestu, po ktorej sme sa vydali my, považujem za tú ťažšiu. Začiatky zvládol otec viac menej sám a teraz sme na to dvaja, preto by to malo ísť jednoduchšie a rýchlejšie. Čo je teda lepšie? Zdediť, kúpiť či vyrobiť? To nie je podstatné, jediné na čom záleží je to, aké máte možnosti a ako ich využijete.