No8. - Točiť med nie je med lízať

06.06.2017

    Začal by som bez okolkov a priamo. Mám 26 rokov a určite nemôžem o sebe povedať, že som vyrobený chlap. Na druhú stranu je pravda, že od 12 - tich rokov som robil už veľa manuálnej práce. Pred tým ako sme mali včely, tak sme vyrábali nábytky, z rovnakých stromov z akých sa stavajú máje. Takých májov mi prešlo rukami stovky, a to od momentu, kedy sa museli vynášať z lesa, cez škrabanie kôry, sušenie, prekladanie až po výrobu nábytku s porizom, rašpľou a šmirgľom. Rovnako každoročné rezanie dreva na zimu takým tempom, že musíme nechať cirkulár vydýchnuť inak by sa asi "roztopil".

    Môžem však jednoznačne vyhlásiť, že nikdy som sa nenarobil tak, ako pri poslednom trojdennom točení medu. Rozdiel oproti iným prácam ktoré som robil, napríklad noseniu dreva z lesa je ten, že keď kráčate 50 metrov s kusom dreva a prídete k ceste, tak drevo šmaríte na zem - viac Vás nezaujíma.

    Ale včely? Musíte s tým robiť ako vo vatičke! Nič sa nedá poriadne chytiť, treba dávať pozor, aby ste čo najmenej včelám ublížili. Tie sa Vám z času na čas odvďačia žihadlom. Za tri dni som ich dostal minimálne 50. Celú činnosť vykonávate zväčša v predklone, a všetko je naozaj ťažké. Rámiky majú od 3 do 5kg. Lenže, keď ich je v jednom medníku 10, plus úľ a je potrebné ich zdvihnúť niekoľko krát, pri 40 rodinách, ktoré sa točili, tak sa zapotíte. Ďalej treba rátať s tým, že včely všetko utesnia a zaizolujú voskom, preto nedvíhate len samotný medník s rámikmi, ale aj takzvanú "divočinu", ktorú vystavia medzi dvomi medníkmi. Tým sa váha násobí. Celý postup, ako sa točí med je zachytený na videu. 

    V skratke sa ho pokúsim opísať. Začína sa tým, že rozperákom treba odlepiť horný medník, keďže z neho nevieme vybrať rámiky kvôli horným úľom. Keď je horný medník odlepený, nastane fyzicky najťažší úkon - horný medník je potrebné presunúť bokom na vopred pripravenú podložku, pričom je nutné to spraviť, čo najviac citlivo a presne, aby ste zbytočne nepritlačili včely.

    Keď je horný medník na podložke, ten stredný zakrývame, aby včely nevyletovali z úľa. Teraz prichádza časť, kedy sa vyberajú z horného medníka rámiky. Berieme len tie, ktoré sú zaviečkované voskom. Na niektorých rodinách je to 10 rámikov, inde 8, pri niektorých len 5. Včely, ktoré sú na rámiku sa zmetajú do vedra cez plechový cylinder. Takto očistené rámiky sa ukladajú do truhly, ktorá ma kapacitu 20 rámikov. Keď je plná váži cca 80kg. 

  Po vybraní medových rámikov, medník vyskladáme vytočenými rámikmi z predchádzajúcej várky, a môžeme začať včely zatvárať. Horný medník nasadíme na pôvodné miesto, a zmetené včely vo vedre vysypeme cez plechovú šmykľavku naspäť. Dymákom včely naženieme z hora na rámiky a úľ uzavrieme.

    Truhlu s 20 rámikmi zavezieme do auta, kde sa nachádza medomed. Potiaľto som celú prácu odrobil s otcom. Na scénu nastupuje mamina. Všetky rámiky musí odviečkovať pomocou "vidličky". Odviečkovanie je tiež náročné, lebo ide pomaly, celá práca je lepkavá a mama musí všetko niekoľko krát prekladať. 8 odviečkovaných rámikov naskladá do medomedu, ktorý je už našťastie elektrický a zvratný. Nemusia sa v ňom rámiky ručne otáčať, medomed vytočí obidve strany, podľa zvoleného programu. Následne sa cez výpustný ventil a dvojité sitko pustí med do vedier. Z vedier ide do väčšej nádoby. Možno to znie jednoducho, ale keď si predstavíte, že musí takto spracovať 250 rámikov, všetko si prelievať - je to na ženu poriadna záťaž.

    Tento proces sa neustále opakuje, až pokiaľ nemáte všetky rodiny vytočené. Celú prácu pri točení medu robíte zväčša na slnku, dostávate žihadlá (aj cez šaty), všetko je lepkavé a neskutočné ťažké. My sme boli traja a točili sme 40 rodín. Ďalšie znášky budú ešte náročnejšie, pretože rodiny, ktoré teraz nabrali na sile sú pripravené nosiť med aj pre nás.

    Ešte som na jednu vec zabudol, stávame o 05:00 hod. ráno, aby sme si zhruba do 06:00 hod. všetko nachystali a o 07:00 hod. sme boli na včelnici. Večer sme chodili naspäť okolo 19:00 hod. a čakalo nás ešte dvojhodinové upratovanie. Umyť sitá, vedrá, a v podstate celé auto.

    V piatok prišla na včelnicu kolegyňa z otcovej firmy, ktorá bude o ňom písať článok do časopisu Naftár (firemný časopis), do časti, o tom čo robia pracovníci ich firmy vo voľnom čase. Nebojím sa povedať, že tá pani bola v šoku, keď videla, čo všetko je nutné urobiť, aby ste dostali med z úľa. Nehovoriac o ďalšom procese odvetrávania a plnenia do pohárov.

   Najväčší paradox je ten, že točenie medu je asi tá najpríjemnejšia činnosť na včelnici. Po dobrej celoročnej práci sa včely odvďačia medom, a to je príjemný pocit.

    Ak ste článok dočítali až sem, je Vám jasné prečo točiť med, nie je med lízať. Najbližšie, keď si budete kupovať med od poctivého včelára, možno sa zamyslíte, či cena 6 až 7 eur za kilogram je dostatočná. V prípade, že by si mal včelár vypýtať skutočnú cenu za pravý med, bola by niekoľkonásobná.