No9. - Včelárime kvôli peniazom?

13.06.2017

    Skôr, ako sa dostanem k podstate toho, o čom chcem písať, rád by som na úvod uviedol pár faktov.  
- Včely neživia ani mňa, ani môjho otca. Moje živobytie je online biznis (eshopy, marketing) a otec pracuje už 30 rokov v spoločnosti, ktorú väčšina z Vás bude poznať, ako Nafta Gbely - divízia podzemné opravy sond a vrtba.
- O tom, ako to je s peniazmi, budem písať len v našom prípade. Netvrdím, že takto to má každý včelár, no som zároveň presvedčený, že sa v nasledujúcich riadkoch mnohí nájdu.

    Keď sa laik pozrie na našu včelnicu, vidí obrovský kolos na návese z kamióna a zároveň tie "obrovské" tisíce, čo z toho musíme mať. Ono to pravda je a zároveň aj nie je. Bohužiaľ, verejnosť vždy vidí len to pekné, len daný výsledok z Vašej práce, ale zvyčajne sa nepozerá na tú cestu, ako ste sa k tomu dopracovali. Toto samozrejme platí takmer pri každej činnosti, nie len u včelárenia. Za každou úspešnou ľudskou činnosťou sú hodiny, dni a roky obrovskej driny, ale mnohokrát aj prešľapy, lebo človek sa najlepšie učí na vlastných chybách. A v prípade včiel? Veľké investície s neistou budúcnosťou a tisíce žihadiel :)

    Každý, kto poctivo budoval niečo z ničoho, sa musí aspoň sčasti nájsť vo vyššie napísaných riadkoch. O práci včelára toho bežný človek veľa nevie, taktiež nemôže vedieť aké sú investície, ak chce s týmto krásnym koníčkom začať, preto skreslený pohľad, že "tona medu = 6 000 až 7 000€" stráca zmysel, keďže si do tejto rovnice musíte zarátať cestu, ako sa k tej tone medu dostať. 

    Nuž, aby som nepísal stále abstraktne, teraz trochu faktov. Ako som už spomenul v prvom článku, začínali sme s dvomi kúpenými rodinami. Nepamätám si presnú cenu, ale myslím, že dokopy stáli okolo 10 000 korún. Včely boli v starých úľoch, ktoré po pár rokoch otec niekomu daroval, lebo sa na ne nemohol pozerať a začal vyrábať vlastné. Keď začínate so včelárením, nezáleží na tom, či máte jedno včelstvo alebo sto, včelárske náčinie potrebujete tak či onak. Pokiaľ by som mal dnes začať včeláriť bez akýchkoľvek predchádzajúcich skúseností, odhadujem vstupnú investíciu minimálne na 1.000 €. Môžete mi ale veriť, že ako amatér s "tisíckou" veľkú dieru do sveta včiel nespravím. Rád by som však zdôraznil jednu zásadnú vec. Pri samotnom včelárení a rozvíjaní včelnice je rozdiel medzi včelárom, ktorý má napríklad 10 rodín a medzi včelárom, ktorý ich má 100 a viac. Ten, ktorý ich má 500 je už úplne iná liga. Presne takto musíme chápať aj náklady na budovanie včelnice. 

    Taktiež je rozdiel či si kúpite jednotlivé úle, rámiky a pod. alebo si ich vyrobíte. Napríklad na našej včelnici nenájdete jediný kúpený rámik, jediný kúpený medník. Momentálne máme na včelnici niečo cez 60 rodín. Keďže máme včely na troch medníkoch potrebujeme ich 180, do ktorých ide 1800 rámikov. Najstaršie rámiky, ktoré používame majú tri roky. Po troch rokoch ich vytápame a nahrádzame novými. Každým rokom rozširujeme včelnicu, preto ich treba ročne vyrobiť viac a viac. Poslednú zimu ich bolo nutné zabezpečiť okolo 700 - vyrobiť, navŕtať, poskladať, naťahať drôt a šponovať. Takto je to so všetkým.

   Či kúpite, alebo si sami vyrobíte úle a ostatné čo treba, je to len jedna časť investície. Tak rýchlo, ako sa nám rozrastala včelnica, tak isto nám rástli náklady na jej prevádzku. Aké veľké sú tie náklady závisí aj od toho či kočujete, alebo nie. Včela je schopná lietať za znáškou až 6km, no v okolí dediny odkiaľ pochádzame nie je v okruhu 20 km nič okrem agátu, ktorý zo skúsenosti môžem povedať, že každý druhý rok zmrzne.

    Kočovanie je tým pádom pre nás nevyhnutné, čím rastú aj náklady. Dennodenne chodíme včelnicu kontrolovať, momentálne ju mám od Stupavy 70km. Bol som tam pozrieť na motorke včera aj dnes, či je všetko v poriadku. V tomto prípade stál benzín 20€ a to ani nerátam ako náklad, ale skôr, že som si spravil výlet.

Skúsim v skratke zhrnúť náklady na vybudovanie a udržiavanie včelnice v našom prípade: 
1. základné včelárske náradie, medomed (prvý stál 400€, druhý elektrický 1 500€), vedrá, sitká atď.,
2. každoročne musíme kúpiť veci, bez ktorých sa nevieme zaobísť, napríklad medzistienky - tento rok sa kupovali za viac ako 400€, kyseliny, ďalšie včelárske náradie, ktoré treba obmieňať, poháre na med atď., 
3. výroba úľov a rámikov, ktoré sú síce vo výsledku lacnejšie a kvalitnejšie ako kupované, ale na ich výrobu je potrebný materiál, čas a v neposlednom rade tiež náradie (hoblovačka, cirkulár a pod.),
4. prevádzka včelnice ak kočujete, ako aj zariadenia na jej ochranu akými sú napríklad fotopasce,
5. výroba včelnice, keďže do úpravy návesu na účely včelnice šlo obrovské množstvo železa a dreva,
6. dodávka, lebo bez nej predchádzajúce dva roky kočovania hraničili s otročinou.

    Do dnešného dňa sme zhruba na nule, čo sa týka nákladov a ziskov. Všetko, čo sme museli doposiaľ investovať sa nám zaplatilo predajom medu. Možno tento rok budeme prvý krát v zisku, ale už je na pláne prerábanie drevenice u rodičov na "medáreň" čo zhltne ďalšie tisíce. Samozrejme, za tie roky už to, čo sa budovalo má svoju hodnotu, no je nutné mať na pamäti, že dnes to hodnotu má a zajtra nie. Zlodeji, postreky, závistlivci a mnohé iné nástrahy, môžu zničiť prácu včelára behom pár minút.

    Dostávame sa k záveru tohto článku, a možno pozorný včelár, ktorý toto číta si hovorí, že som na niečo zabudol. Áno zabudol, na prácu a čas ktoré sú spojené s chovom včiel. Tu opäť platí, že iná práca je pri 10 a iná pri 100 rodinách. My sa k stovke blížime, takže viem o čom píšem :)

    Je možné, že sa raz dostaneme do stavu, kedy budú včely zarábať tisíce. Ak nám potom nejaký odborník spoza klávesnice bude tvrdiť - "robíte to pre peniaze", pošlem mu link na tento článok.

    Na záver taká perlička :) naposledy keď som otcovi spomenul, že pokiaľ sa mám raz živiť včelami, tak budeme mať 1000 rodín, chudák v momente zbledol zo slovami: "toľko medníkov a rámikov sa nám ani na dvor nezmestí, a kto to vyrobí????"