Včelí jed dokáže zabíjať rakovinové bunky

09.09.2020

    Včelí jed môže byť prelomový objav v liečbe rakoviny pŕs. Austrálski vedci z Harry Perkins Institute of Medical Research a University of Western Australia uverejnili štúdiu zameranú na vplyv včelieho jedu na rakovinové bunky v odbornom časopise Nature Precision Oncology. Štúdia preukázala účinnosť včelieho jedu, ktorý dokáže zabiť bunky agresívnych foriem rakoviny prsníka bez toho, aby ohrozil zdravé bunky.

Vedci použili jed z včely medonosnej z austrálskeho mesta Perth, Írska a Anglicka. Podarilo sa im z jedu extrahovať melitín, ktorý je známy svojimi protizápalovými účinkami a použili ho na rakovinové bunky. Účinok, ktorý predtým nik neskúmal, môže byť prelomový.

"Melitín robí to, že vstupuje na povrch alebo na plazmatickú membránu a vytvára otvory alebo póry, čo iba vedie k odumretiu bunky," uviedla Dr. Duffy pre austrálske ABC NEWS.

   Jed dokáže usmrtiť 100 percent rakovinových buniek v priebehu 60 minúť s minimálnym účinkom na normálne bunky. Vedci zamerali svoj výskum na agresívne, ťažko liečiteľné typy rakoviny.

"Zistili sme, že jed z včiel je pozoruhodne efektívny pri zabíjaní niektorých z týchto skutočne agresívnych buniek rakoviny prsníka v koncentráciách, ktoré nie sú také škodlivé pre normálne bunky," uviedla Duffy. Práve ona stojí za počiatkom výskumu, ktorý uskutočnila ako výskum v rámci svojho doktorandského štúdia.

Objav by mohol pomôcť pri liečbe foriem rakoviny, na ktoré neexistuje klinická liečba

Vedkyňa dúfa, že objav by mohol byť účinný v liečbe trojitého negatívneho karcinómu prsníka, ktorý nemá žiadne z receptorov, ktoré sa bežne v rakovine prsníka nachádzajú. Táto forma tvorí približne 10 až 15 percent zo všetkých foriem rakoviny pŕs a v súčasnosti na ňu neexistuje efektívna klinická terapia.

Okrem toho zistili, že do 20 minút mal melitín ďalší silný účinok. Rakovinovým bunkám bráni vo vysielaní signálov, ktoré sú nevyhnutné ich pre rasť a replikáciu.

Zdroj: startitup