14 -2018 Roje a protirojové opatrenia

04.06.2018
Roj
Roj

   Každý živý organizmus na to, aby prežil potrebuje rozmnožovanie. Včelstvo, aj keď je tvorené tisícami jedincov môžeme chápať ako jeden organizmus - najmä z dôvodu, že včela medonosná neprežije osamotená.

   Spôsob, akým sa včelstvo prirodzene rozmnožuje sa nazýva rojenie. Je to stav, kedy z materského úľa vyletia tisíce včiel plných medu s matkou. Pre včelára to je strata. Hoci je rojenie pre včely prirodzené, pre produkciu medu je nežiaduce. Vyrojené včely danú sezónu už nebudú mať takú silu, aby plnohodnotne nosili med do medníkov. Pokiaľ sa budeme baviť o rozmnožovaní včelstiev, lepším spôsobom sú odložence, kontrolovane vytvorené nové včelstvo.

   Roje ku včeláreniu neodmysliteľne patria podobne, ako všemožné metódy na ich zabránenie. Včelári sú tomto smere skutočne vynaliezaví. Strihajú krídla matkám v nádeji, že nevyletí z úľa, zatvárajú letáče, alebo dokonca pred úle pripevňujú záchytné klietky na roje. Žiadna z týchto metód nie je stopercentná a mnohé z nich sú viac úsmevné ako prospešné. S kľudným svedomím môžem vyhlásiť, že neexistuje spôsob, ako sa dá s istotou zabrániť rojeniu. Sú len protirojové opatrenia. Pokiaľ s nimi dokáže včelár vhodne pracovať, môže znížiť riziko rojenia. To je maximum, čo sa v danej veci dá robiť. Ktoré protirojové opatrenia používame my?

  V zásade jedno jediné. Najlepším spôsobom ako rojeniu včiel zabrániť je včelám zabezpečiť dostatok práce. Je to zábavné pokiaľ si to porovnáte s človekom, ktorý od nepamäti hľadá spôsob ako sa práci vyhnúť. Pri chove včiel je to naopak. Včelstvá potrebujú neustále pracovať. Najlepšia práca pre včely je budovanie svojho diela (vkladanie medzistienok) a znáška. Pokúsim sa čo najjednoduchšie v bodoch opísať ako to robíme my.

   1. Veľkosť úľa - používame mieru B10 a za tie roky sme pochopili, že aj napriek veľkým rozmerom béčkového úľa je jedno plodisko príliš malé. Výkonná matka, pokiaľ má dostatok medu a peľu dokáže jeden nadstavok zaplniť včelami behom 4 až 5 týždňov. Včelstvo, ktoré je na jednom plne zaplodovanom rámiku dokáže po vyliahnutí obsadiť ďalšie dva rámiky. To znamená, že stačia 3 rámiky plodu, aby bol po vyliahnutí mladých včiel obsadený jeden béčkový nadstavok. Dobrá matka, ktorej sa na jar správne roztiahne plodisko, bude plodovať z jedného kraja na druhý. V tomto prípade je jedno plodisko nedostačujúce. My používame dva béčkové nadstavky ako plodisko a jeden ako medník. Pri tomto systéme nie je potrebná materská mriežka a matka má väčší priestor na realizáciu. Minulý týždeň sme robili odložence a niektoré včelstvá mali plod aj v 15 rámikoch.

   2. Zabezpečiť znášku - pri kočovaní so včelami je to samozrejme jednoduchšie, ale nie vždy ide všetko podľa plánu. Napríklad naše včely sú už týždeň bez poriadnej znášky. Agát skončil a lipa ešte nekvitne. Pokiaľ majú včely znášku, rojová nálada sa potlačí. Na druhú stranu musím dodať, že počas dobrej znášky stačia dva-tri dni dažďu a pokiaľ včely nemôžu z úľa von a plodiská sú plné plodu, tak včely natiahnu matečníky. So znáškou je to vrtkavé, pretože všetko záleží od počasia.

   3. Budovanie diela - včely majú v sebe staviteľský pud, ktorý je nutné uspokojiť. Dá sa tiež využiť aj ako protirojové opatrenie. V tomto prípade sa nedá napísať návod ako to robiť, každé včelstvo je iné a žiadne pravidlo neplatí obecne. Naše včely tento rok postavili v priemere 10 až 15 medzistienok a ďalšie ich čakajú.

   4. Odložence - jeden z najdôležitejších protirojových opatrení. Silným včelstvám najmä v tomto období je nutné "pustiť žilou". Spôsob je jednoduchý, vybrať z plodiska najstaršie rámiky s plodom (pozor na matku), ktorý sa bude čoskoro liahnuť a vložiť ich buď do nového úľa, alebo posilniť slabšie rodiny. Do pôvodného úľa namiesto vytiahnutých rámikov sa vložia medzistienky, čím sa vytvorí miesto a včely majú na čom pracovať. Tento rok sme robili 45 nových odložencov. Zo silných včelstiev sme brali minimálne tri rámiky. Jeden zásobný a dva s plodom. Odloženec vytvorený s tromi rámikmi a s mladou oplodnenou matkou bude behom mesiaca na desiatich rámikoch. Podporíme ich invertným krmivom a pivovarskými kvasnicami, ktoré matky rozplodujú. Takýto odloženec bude na poslednej znáške pripravený na medník a s prehľadom môže priniesť aj viac ako 10kg medu.

   Uvedené štyri body sú v našom prípade základom. Tento rok sa nám s najväčšou pravdepodobnosťou nevyrojila ešte žiadna zo 75 produkčných rodín. Z väčšiny sme spravili odložence, čím by sa mala rojová nálada potlačiť. Niekedy však nepomôže nič a včely budú vysať na stromoch tak či tak. Rojové obdobie trvá približne 6 až 8 týždňov. Od letného slnovratu sa postupne rojová nálada zo včiel vytratí.

   Na záver by som sa pokúsil opísať čo je signálom pre rojenie. V prvom rade, natiahnuté matečníky. Samozrejme, dajú sa z rámikov odstrániť, ale včelstvu to nezabráni ťahať nové. Druhým signálom sú visiace včely na dne úľa. Pokiaľ aj cez deň zo spodnej strany rámikov visia včely napriek tomu, že lietavky sú vonku z úľa, je to signál, že sa niečo v úli deje. V tomto prípade, je dobré úľ rozobrať a zistiť čo je vo veci. Niekedy stačí prehodiť rámiky, med z plodiska vložiť do medníka a suchý rámik prípadne medzistienku vložiť do plodiska.

   Protirojových riešení je mnoho, pokiaľ ich včelár zanedbá neostáva mu nič iné ako šplhať po stromoch a naháňať roje. Všetko je to o skúsenostiach, napríklad minulý rok sme mali z 50 rodín zhruba 10 rojov, tento rok zo 75 rodín ešte žiadny. Treba podotknúť, že včely máme v ďaleko lepšej kondícii ako po minulé roky. V konečnom dôsledku to je len o skúsenostiach a drine :) tak ako všetko pri chove včiel.