Medovina – tradičný nápoj Slovanov?

12.10.2021

     Možno to znie neuveriteľne, ale Slovensko patrí vo výrobe medoviny medzi svetovú elitu. Napriek tomu vedomosti o tomto nápoji bohov, ako sa často označuje, má naša spoločnosť pomerne málo. Keď sa povie medovina, väčšina z nás si to spojí s Vianočnými trhmi. Tam sa naše povedomie o medovine začína aj končí. V nasledujúcich riadkoch, by som rád napísal čo to o medovine, ako vznikla, prečo je tak vzácna, jej pozitívne účinky, alebo aj to, ako ju skladovať.

Asi to už bude v ľudskej prirodzenosti, že všetko čo kvasí a tvorí alkohol je pre nás mimoriadne atraktívne. S medovinou to nie je inak. Prvé zmienky o tomto nápoji sú už z čias starovekého Egypta, Ríma, či Grécka. Medovina bola obľúbeným nápojom Keltov, Germánov a samozrejme aj nás Slovanov. Ako ale vznikla? Nuž, podobne ako mnohé iné produkty - náhodou.

Dnes to už znie ako niečo nepredstaviteľné, ale kedysi sa v prírode bežne vyskytovali včelie rodiny. Lesy a dutiny stromov obývali včely milióny rokov predtým, ako prišiel človek a začal s nimi pracovať. Stávalo sa, že niekedy takéto prírodné úle zaliala voda. Tým sa naštartoval proces kvasenia. Ostávalo jediné, aby prišiel človek a výsledný nápoj ochutnal. Aspoň takáto je legenda o vzniku medoviny. Raz som započul jednu skutočne vtipnú vetu: "dejiny ľudstva vždy ovplyvňovalo najmä proces kvasenia a pálenia". Ak sa nad tým zamyslím, z časti to môže byť pravda. Alkohol v nás prebúdza myšlienky, chute, nálady a správanie, ktoré bežne neprejavujeme.

Napriek tomu v prípade medoviny je pravda len to kvasenie. S pálením alkoholu nemá nič spoločné. Sem tam ostanem prekvapený, keď sa ma zákazníci spýtajú, či sa to páli, alebo ako sa to vyrába. Každý výrobca medoviny ma svoj postup a ten si samozrejme poctivo stráži. Napriek tomu, skúsim niečo málo odhaliť z toho môjho. Výroba medoviny sa na prvý pohľad zdá byť jednoduchá a preto sa do toho často púšťajú včelári, ktorí čerpajú skúsenosť z článkov v knihe či na internete. Potom sú prekvapení, keď zistia, že to nie je zase také jednoduché a kilá medu sú nenávratne stratené.

Na medovinu treba dve základné zložky - med a vodu. Pomer je v podstate daný. 1 diel medu a dva diely vody. V mojom prípade vychádza na liter medoviny 350g medu. Je zaujímavé si uvedomiť, že liter medoviny dokáže dospelý chlap vypiť ľavou zadnou a pritom obsahuje viac ako tretinu medu zo 720ml pohára. To vždy pripomínam zákazníkom, aby si bolo vedomí toho, že ak "stiahnú" litrovku za večer, majú v sebe 35 deko medu. V zásade sú dva spôsoby ako medovinu vyrobiť. Spôsobom za studena a varením. S varením nemám žiadnu skúsenosť. Príde mi to nepraktické, zdĺhavé a hlavne nešetrné voči medu.

Medovinu vyrábam postupom za studena. Kedy pri teplote okolo 40 stupňov Celzia sa zmieša med s vodou. Ďalší postup je už samozrejme rodinné tajomstvo. Môžem však dodať, že medovina mi kvasí pri stálej bližšie nešpecifikovanej teplote. Tým dosiahnem dobrú efektivitu kvasenia. Keď sa to všetko spraví správne, vytvorí sa kvas z ktorého bude medovina. Princíp vzniku medoviny je veľmi prostý. Zmiešaním medu a vody sa započne proces kvasenia a teda začnú sa množiť kvasinky. Kvasinky sa živia cukrom, ktorý je v mede a pretvárajú ho na etanol, čiže alkohol. Vo chvíli kedy dosiahne hladina etanolu kritické množstvo postupne zabije kvasinky. Inak povedané, pri kvasení musia kvasinky samé seba zahubiť.

Čo kvas to iné správanie, ale platí, že pri 12 až 13% alkoholu sa prirodzene zastavuje proces kvasenia. Následný postup spočíva v zrení medoviny a jej filtrácii. Medovina sa dá predávať už po pol roku. Ale je to ešte takpovediac "mladé". V našom prípade predávame medovinu, ktorá je aspoň rok odstáta a dobre vyzretá. Medovina vekom tmavne a nadobúda na hodnote. Asi toľko k výrobe poctivej medoviny.

Zákazníci sa ma často pýtajú či robím len jeden druh medoviny a či mám aj ochutené. Odpovedám vždy rovnako. Poctivá domáca medovina je len med a voda. Žiaden cukor, žiadne prímesi, korenia či dochucovadlá. Nechcem sa dotknúť žiadneho výrobcu medoviny, ale vždy budem tvrdiť, že ak sa medovina dochucuje, tak sa tým zväčša niečo maskuje. Tak ako kvalitné víno je len o hrozne, tak medovina je o mede, vode a o postupe pri jej výrobe.

Niekedy sa mi stane, že počujem "nie je tak sladká ako na trhoch." Vďaka bohu že nie je tak sladká. Ak je medovina príliš sladká, doslova presladená, padá tieň podozrenia na použitie cukru. Buď pri výrobe, alebo v umelom nafukovaní objemu, kedy sa do dobrej medoviny doleje voda, dosladí sa a priamo na trhu v teplej podobe ihneď predá.

Tak ako všetko ostatné, aj medovina podlieha pokusom o pančovanie. Kilo cukru dnes stojí okolo 50 centov, čo je násobne menej ako kilo medu. Takáto medovina je príliš sladká a doslova bolehlav. Na druhý deň ide z nej roztrhnúť hlavu. Z kvalitnej medoviny vám nič nebude. Samozrejme ak sa pije s mierou.

Aké sú však pozitívne účinky medoviny? A sú vôbec nejaké? Med bezpochyby patrí medzi top 10 najkvalitnejších potravín na planéte. Málo čo je tak zdravé a vzácne ako práve med. Už len z tohto hľadiska musí byť každému jasné, že aj alkohol vyrobený z medu bude mať priaznivý vplyv na organizmus.

Pri rozumnej konzumácie medoviny možno hovoriť o nasledovných pozitívnych účinkoch:

  • Podporuje imunitný systém, chráni a regeneruje bunky
  • Podporuje prirodzenú detoxikáciu organizmu
  • Má antiseptické a mierne antibiotické účinky
  • Prevencia vzniku niektorých druhov rakoviny, chrípky či nádchy
  • Upravuje pH organizmu (odkysľuje telo)
  • Podporuje trávenie a tiež pravidelnú stolicu
  • Obnovuje črevnú mikroflóru a čistí tráviaci trakt
  • Podporuje tvorbu červených krviniek, prevencia liečenie Anémie
  • Prevencia vzniku kardiovaskulárnych ochorení
  • Eliminuje vysoký cholesterol a krvný tlak
  • Pozitívny vplyv na nervový systém, odstraňuje stres
  • Zlepšuje kvalitu spánku a celkovú pohodu

Možno ten najzásadnejší pozitívny účinok spočíva v tom, že pri väčšej konzumácii nám dá aj keď na chvíľu zabudnúť na všetky starosti a šialenosti doby v ktorej žijeme 😊

Medovina napriek svojej bohatej histórii takmer úplne vymizla z repertoára alkoholických nápojov nás Slovákov. 40, či 50 rokov vzad bola na našom území takmer nepoznaná. Med sa v tom čase intenzívne vykupoval priamo do obchodov a včelári tak nemali problém s odbytom. To sa posledné roky výrazne mení a opäť sa medovina začína vracať ako tradičný nápoj spojený s príjemným posedením v kruhu rodiny a známych. Preto som sa dal na výrobu medoviny aj ja. Napriek tomu nepredávam maloobchodné balenia o veľkosti pollitrovky, či litrovky. Má to svoje opodstatnenie.

Tým, že predávam 5 a 18 litrové balenia za lepšiu cenu v podstate ľudí nútim k tomu, aby s medovinou v nejakej podobe pracovali. Nie je mojim cieľom predať drahú fľašu, ktorú si niekto kúpi a postaví do vitríny. Aby sa medovina dostala do povedomia a nadobudla podobný status ako má napríklad víno je nutné, aby ju ľudia chceli konzumovať. Ak si zákazník kúpil 5l balenie vie, že si musí medovinu preliať do menších fliaš, pri tom to ochutná, zavolá suseda, či kamarátov.... . Toto je dôležité, aby mal zákazník k tomu príbeh, ktorý si tvorí sám svojou aktivitou.

S medovinou sa nemusíme báť pracovať. Správa sa v podstate ako víno. Pokiaľ je dobre uzavretá, nemá prístup ku vzduchu, je mimo slnka a pri teplote medzi 5-20 stupňov Celzia, vydrží dlhé roky. Nemá zmysel medovinu dlhodobo uskladňovať napríklad v 5 litrovom sklenenom demižóne a z neho si pomaličky nalievať. Časom sa zlomí presne tak, ako by sa zlomilo aj víno. Preto vždy zákazníkom odporúčam, aby si to preliali podľa toho, ako im to bude vyhovovať. Napriek tomu, že tak mnohí učinia, som pravidelne konfrontovaný s názorom, že sa medovina podozrivo rýchlo míňa. To sa mi samozrejme počúva vždy dobre, lebo je to známka toho, že to asi robím správne.

Záverom si istotne nejeden čitateľ položí otázku: "je medovina lepšia studená, či teplá?"

Na tom až tak nezáleží, hlavne aby bola z kvalitného medu a pri výrobe sa nič nezanedbalo. Odporúčam však skôr vychladenú medovinu. Predsa len pri každom zohrievaní sa trochu odparuje alkohol a príliš veľké teplo škodí zdraviu prospešným látkam, ktoré sú obsiahnuté v medovine. Verím však, že sa dožijeme doby, kedy opäť raz budú trhy a ľudia zase budú môcť chutnať v chladnom počasí nápoj, ktorý ich zahreje a často krát dodá aj odvahu 😊.

Ponuku mojej medoviny si môžete pozrieť TU