16 - Keď sú dotácie viac ako včely

25.07.2018

   Pred dvomi mesiacmi sme o takomto čase siali facéliu. Včelárska rastlina, ktorá je v našich končinách považovaná za jednu z najlepších pre produkciu nektáru a peľu. Výnos na hektár sa pohybuje od 400 kg, ale boli namerané aj hodnoty vysoko prevyšujúce 1000 kg. Keďže sme s touto rastlinou ešte nemali skúsenosti, potvrdiť to nemôžeme. Bohužiaľ to vyzerá tak, že ani po tejto sezóne nebudeme vedieť viac.

   V okolí Studienky je to s poľnohospodárstvom biedne. Prakticky nefunguje, je to zapríčinené najmä pieskovou pôdou, v ktorej sa väčšine pestovaným monokultúram príliš nedarí. Práve takéto prostredie je pre facéliu dostačujúce. Ľahká piesková pôda, s dostatkom vlahy. Približne 150 metrov od našej stálej včelnice sme sa na chlapské slovo dohodli s firmou, ktorá má v okolí Studienky v prenájme polia (skôr lúky ako polia), že si tam zasejeme pre včely facéliu.

   Pole, ktoré nebolo vyše 20 rokov obrábané, bolo nutné najskôr upraviť. Celá úprava spolu so semenom stála vyše 700€. Aj z toho dôvodu sme už nechceli ďalšie peniaze investovať do siatia a preto sme 3 hektáre zasiali ručne. Takmer 6 hodín rozhadzovania semena po hrstiach v nádeji, že možno z toho niečo bude. Medzitým sme so včelami precestovali tisícky kilometrov kvôli lipovej a slnečnicovej znáške. Obe dopadli nad naše očakávanie a čo je podstatné, včelstvá máme stále v dobrej kondícii. Matky neustále plodujú a väčšina rodín je v stave, kedy môžu nosiť med aj pre nás.

   Na prelome júla a augusta začína v Studienke kvitnúť zlatobyľ. Keďže polia sú desiatky rokov neobrábané, tak má táto invázna rastlina dobré podmienky pre svoj rast a rozvoj. Napriek tomu sme chceli túto znášku podnietiť facéliou. Bohužiaľ ostali nám oči pre plač. Pri vyberaní posledných rámikov so slnečnicovým medom, vedomí si toho v akom stave je včelnica, sme zistili, že nám faceliu pokosili.

Aj takto to môže dopadnúť, keď sa človek snaží
Aj takto to môže dopadnúť, keď sa človek snaží

   Nič na tom nemení ani fakt, že to nebolo úmyselné. Jednoducho z ľudskej hlúposti bolo pokosené pole, na ktorom bola polmetrová rastlina. Nanešťastie firma, ktorá má polia v prenájme poslala toho najhlúpejšieho traktoristu kosiť za naše včely. Ako inak nazvať človeka, ktorý si neuvedomí, že jazdí s traktorom na jedinom obrobenom poli v okruhu 3 km od Studienky. Facéliu nám to už nevráti a viac sa tým nechceme zaoberať. Chybujeme všetci, veď od toho sme ľudia.

   Zničenie jedného "bezvýznamného" poľa facélie nie je až taká tragédia. Čo naozaj mrzí je dôvod. Ako som spomenul na začiatku článku, Studienka nie je v súčasnom poľnohospodárskom trende zaujímavá na pestovanie čohokoľvek. Možno sa pýtate, prečo niekto kosí v podstate lúky? Na túto otázku budem hľadať odpoveď ešte veľmi dlho. Pokiaľ si myslíte že na seno, tak ste na omyle. Pole s facéliou a okolité polia nie sú vhodné na balíky sena. Napriek tomu nejaká firma poslala traktoristov, aby ich pokosil. Prečo asi?

   Pre tento okamih mi napadá len jedna odpoveď, dotácie. V záujme zachovania vlastného duševného zdravia nechcem po tom pátrať ďalej. Nakoniec by som zistil, že niekto pokosil pole, na ktorom som sa narobil len preto, aby dostal za to dotáciu. Teraz to vyzerá tak, že niekto pokosil všetko čo sa v okolí Studienky pokosiť dalo a odišiel. Nič nevytvoril, nič nezasadil len poškodil. Čert ber 3 hektáre facélie, čo je horšie pokosilo sa aj desiatky hektárov zlatobyľu. Mal by som pre to pochopenie, pokiaľ by sa na týchto "poliach" niečo dialo. Ale pokosiť a zničiť ekosystém pre hmyz, vtáky a ďalšie drobné živočíchy len pre to, aby som vykázal činnosť a niekto mi to preplatí s cieľom, že na tom zarobím je naozaj smutné.

   Včelár, čo sa roky snaží má pokosené lúky a niekto iný, ktorý pre spoločnosť a prírodu (aspoň v okolí Studienky) nespravil nič, dostane dotácie. Toto je obraz našej doby. Na to všetko si ešte prečítam správy typu, svet nie sú len včely. Áno svet nie sú len včely, len čo ten svet bude robiť ak o tie včely príde. Pokosené polia a vyplatené dotácie vytvoria bezpochyby väčšie hodnoty ako jedno včelstvo.

   Ďalej to už nechcem rozpisovať. Žijeme v takom svete aký si tvoríme a väčšinu ľudí v ňom nezaujíma príroda a živé organizmy, ktoré sú jej neodmysliteľnou súčasťou.