10 - 2018 Jarné podnietenie včiel

01.04.2018

Podnietenie včiel začiatkom jari je dobrý štartovací nástroj pre nadchádzajúcu včelársku sezónu. Čo to je, prečo a ako sa to robí sa pokúsim vysvetliť v nasledujúcich riadkoch.

30kg práškového cukru a kvasnice
30kg práškového cukru a kvasnice

V prvom rade treba rozlišovať podnietenie včiel a prikrmovanie. Nie, nie je to hra so slovíčkami. Každý včelár to volá po svojom, rozdiel je ale v tom, že podnietením chce včelár včely "naštartovať" do novej sezóny. Cieľom je, aby matka začala v úli dobre plodovať, čo bude mať za následok rýchlejší rozvoj včelstva do plnej sily.

Prikrmovanie je iná činnosť. Robí sa koncom leta v čase, kedy včely nečaká zásadnejšia znáška. Prikŕmením sa snaží včelár včelám dodať potrebné množstvo zásob na zimu. Podobne ako sme to minulý rok robili my TU.

Ďalej chcem zdôrazniť, že podnietenie neznamená to, že včely sú bez zásob. V našom prípade majú včely na súčasnú situáciu stále veľmi slušné zásoby. Spomínal som to viac krát, včely vedia počítať. Majú zrátané svoje zásoby a správajú sa tak, aby prežili čo najdlhšie. Preto, aj keď majú 10 kg zásoby medu a dostatok peľu, nie je to pre ne signál masívneho rozvoja. Je to z prostého dôvodu. Včela netuší, že bude kvitnúť lieska, jelša, vŕba, ovocné stromy atď.. Ráta skôr s tým, že nebude mať prísun potravy a preto žijú a matka ploduje, čo najefektívnejšie.

V prípade, kedy z nenazdania dáte včelám zdroj potravy v podobe podnietenia je to pre ne signál podobný znáške. Znáškou sa rozumie zber peľu a nektáru z kvetov, kríkov, stromov a medovice. Včely automaticky začnú matku kŕmiť materskou kašičkou a tá následne začne plodovať do rámikov. Toľko k významu podnietenia.

Čo sa týka spôsobu akým sa podnecuje, kedy a čím, chcem na úvod spomenúť tri faktory: 
1. teória, každý včelár zvyčajne vychádza z istej teórie. Či už zo svojej vlastnej, alebo z literatúry. Problém s teóriou je ten, že sa nedá uplatniť celoplošne na všetky situácie. Preto je dôležitý druhý faktor.
2. skúsenosť/prax, najmä "služobne" starší včelári vychádzajú zo svojich skúseností, ktoré nemusia vždy korešpondovať s literatúrou. Vo včelárení platí pravidlo, že prax je dôležitejšia ako teória. Či už uprednostňuje včelár teóriu, alebo prax je tu tretí faktor, ktorý je v mnohých prípadoch ešte dôležitejší.
3. prispôsobenie sa danej situácii, inak povedané riešiť veci za pochodu. Krásne sa to dá opísať vetou: "včelár mieni, príroda mení". Aj to najlepšie plánovanie bez problémov prekazí počasie.

Tieto tri pravidlá sa dajú uplatniť v akejkoľvek činnosti, ktorú človek vykonáva. Pri podnietení včelstva to platí dva krát. Nebudem tu prezentovať zaručene najlepší návod, ako podnietiť včelstvo, len opíšem, ako to tento rok robíme my.

Čas kedy podnietiť.
Podnecovať treba v čase, kedy sú včely takpovediac rozobraté. Už nie sú v zimnom chumáči, začínajú s čistením úľa a je predpoklad, že už neprídu silné mrazy. Práve mráz v tomto roku v našom podnietení zohral zásadnú úlohu. Začiatok marca sa pár dní ukazovalo pekné počasie, počas ktorého sa dalo začať podnecovať. Včely začínali obsadzovať rámiky a rozohrievať priestor v úli. Pokiaľ by sme začali s podnecovaním riskovali by sme, že o včelstvá prídeme. Ako som spomenul, podnietením dáte včelám signál na plodovanie. V prípade, že by matka behom pár dní začala vo veľkom plodovať a následne by prišli silné mrazy, pre slabšie včelstvá by to bola katastrofa. Kvôli plodu musia včely udržiavať teplotu v plodisku 35°C. Silný mráz v kombinácii s plodom môže znamenať to, že včely jednoducho nezvládnu takto namáhavú činnosť a včelstvo uhynie.

Niečo podobné sa nám stalo v tomto roku na jednom včelstve. Matka v ňom začala príliš skoro plodovať (nepodnecovali sme ich) a mrazy v polovici marca im boli osudné. Pri rušení úľa bolo vidno, ako včely medzi rámikmi podľahli chladu. Mali naplodované a snažili plod zachrániť. Pokiaľ by sa stiahli do chumáča, zrejme by včelstvo prežilo. Bol to smutný pohľad.

Časové hľadisko je dôležité, treba vedieť predvídať kedy je najlepší čas začať s podnietením. Ďalej je nutné brať v úvahu aj najbližšiu znášku. Cieľom podnietenia je, aby boli včely na nadchádzajúcu znášku v takej sile, že dokážu nosiť med aj pre včelára. Tu sa uplatňuje pravidlo 40. Cca 40 dní trvá kým sa z čerstvého plodu stane včela lietavka. Literatúra uvádza 41 až 43 dní, v niektorých prípadoch, kedy včelstvo má málo lietaviek sa robotnica stane lietavkou aj skôr.

Z vyššie uvedených riadkov vyplýva, že je potrebné pre dobré vystihnutie času na podnietenie vedieť skĺbiť vývoj počasia s predpokladanou najbližšou znáškou.

Čím a ako podnecovať
Jeden včelár tvrdí to a druhý ono. V tomto prípade je dobré poznať okolie včelnice a podnietenie prispôsobiť stavu prírody. V našom prípade je v okolí včelnice dostatok zdroja kvalitného peľu, ktorý je dôležitý pre rozvoj včelstva. Preto sme pôvodne chceli včely podnietiť invertným krmivom (dá sa použiť aj cukrová voda). Brali sme do úvahy aj fakt, že včely na jar potrebujú veľké množstvo vody. Preto kŕmiť invertom sme považovali za to správnejšie.

Počasie všetko zmenilo. Skúsili sme dvom rodinám naliať do ukrajinských kŕmidiel po pol kila krmiva a aj napriek tomu, že ho vzali sme usúdili, že je ešte príliš skoro. Preto sme sa rozhodli pre pivovarské kvasnice, ktoré sú pre včely kvalitným zdrojom proteínu. Ako to povedal kamarát, naše včely majú teraz objemovú diétu podobne ako kulturisti. Pivovarské kvasnice sú náhradou peľu a cesto z nich v tomto chladnejšom období má oproti invertnému krmivu nespornú výhodu. Vkladá sa priamo na rámiky do miesta, kde sú včely. Na rozdiel od invertu, toto cesto nevychladne a včely ho postupne spracujú.

Recept na cesto: 1kg pivovarníckych kvasníc, 6kg práškového cukru a 2kg medu. My sme dávali 3kg invertného krmiva namiesto medu. Dobre sme to vymiesili a z cesta robili cca 550g guličky. Tie sme balili do igelitu, aby sa cesto ešte zaparilo. Následne sme na včelnici z týchto guličiek robili placky a vkladali na rámiky, na ktorých boli včely. Viac o týchto kvasniciach si môžete prečítať TU.

Po sviatkoch, keď sa má otepliť na 20 °C nasadíme kŕmidlá a začneme postupne podnecovať invertom, ktorý budeme riediť vodou. V prípade, že chcete podnecovať tekutým krmivom je dobré ho včelám zohriať na teplotu, v ktorej udržíte prst - zhruba 40°C. Aspoň trochu uľahčíte včelám prácu. My ešte používame fintu s medom. Na spodný otvor ukrajinského kŕmidla, cez ktorý chodia včely natierame prstom med. Vôňa medu včely priláka a následne ich natiahne až ku krmivu.

To by bolo asi všetko k nášmu tohtoročnému podnecovaniu. Pre tých, ktorí s týmto nemáte skúsenosť by som rád napísal pár viet o úskalí podnietenia. Podnietenie je súper vec pre rozvoj včelstva, ale v prípade včelára a jeho očakávaní medu môže byť aj katastrofou. Silným podnietením sa môže stať, že sa včely veľmi rýchlo rozvinú a nebudú mať dostatok priestoru. Na rámikoch začnú naťahovať matečníky a to je signál len jedného - rojenia. Preto je dobré si túto činnosť rozmyslieť. Samotným podnecovaním sa táto práca nekončí. Po čase je nutné začať silným včelstvám "púšťať žilou" napríklad vyberaním plodových rámikov (pozor na matku) a vkladaním ho do slabších rodín, alebo robením odložencov. Na toto všetko je potrebný čas a skúsenosti. Podnecovať je treba rozumne a v rámci možnosti.