Med: Prečo by sme si ho mali dopriať lyžičku denne?

01.10.2019

   Med je významným antioxidantom a životobudičom. Jedna jediná kávová lyžička denne pôsobí blahodarne na celý ľudský organizmus. Aspoň na jeseň a v zime by doma nemal chýbať!

Lyžička obsahuje 18 gramov medu, no priemerný Slovák za rok spotrebuje 1,2 kilogramu medu. To predstavuje iba 3,3, gramu denne. Prečo by si ho mali dopriať denne tak dospelí, ako aj deti? 

Posilňuje srdce

Výskumy ukazujú, že antioxidanty obsiahnuté v mede môžu zabrániť zúženiu tepien. V závislosti na mieste výskytu, môže zúženie spôsobiť srdcové zlyhanie, cievne problémy alebo bolesti hlavy. Vypiť pohár "živej" vody s niekoľkými lyžičkami medu pôsobí voči tomu preventívne.

Zrýchľuje metabolizmus
Komu by napadlo, že sladký med prospieva k úbytku telesnej hmotnosti? Ale je to tak! Ak sledujete svoju váhu, lekári vám môžu odporučiť vylúčiť sladkosti na báze cukru. Ale med určite nie. Je to preto, že cukor prítomný v mede má iné zloženie. Zrýchľuje metabolizmus, čo je pre zníženie hmotnosti nevyhnutné. Sladenia medom sa teda nemusíte báť ani pri boji s nadbytočnými kilami.

Zlepšuje pamäť
Med je okrem iného výborným bojovníkom so stresom, obnovuje bunkový systém a tiež zlepšuje pamäť. To je dobrá správa predovšetkým pre tých, ktorí so svojou vlastnou pamäťou občas trochu bojujú. Vápnik, ktorý med obsahuje, je ľahko vstrebávaný mozgom a vďaka tomu lepšie funguje. "Tmavý medovicový med alebo med lesný, ktorý sa skladá z medovicového a kvetového, je vhodný skôr pre starších ľudí. Takýto med je bohatý na minerálne látky, ako je vápnik, draslík, horčík, železo, ktoré sú pre telo nevyhnutné. Má tiež výraznejšiu a intenzívnejšiu chuť, ktorú starší lepšie ocenia", hovorí bývalý včelár a súčasný konateľ fimy Medokomerc Milan Špaček..Nemusíte sa však báť ponúknuť ho ani deťom, možno sa práve do jeho intenzívnej chuti zamilujú.

Znižuje hladinu cholesterolu
Ľudia s vyšším cholesterolom by si mali med dopriať pravidelne. Neobsahuje totiž cholesterol. Jeho zložky a vitamíny naopak prispievajú k znižovaniu jeho hladiny. Denná konzumácia medu má priaznivý vplyv na množstvo antioxidačných látok v tele, ktoré sú v boji proti cholesterolu veľmi úspešné.

Čistí zvonku i zvnútra
Med je vynikajúci antioxidant, čo znamená, že jeho pravidelná konzumácia vyčistí vaše telo od rôznych toxínov. Med je silné antiseptikum, takže pomocou jednej lyžičky medu denne dokážete predchádzať rôznym ochoreniam spojeným s tráviacim traktom. Okrem toho pri prechode žalúdkom med rozloží zárodky a vylieči malé rany na sliznici. A keď budú vaše črevá zdravé, účinok medu sa podpíše aj na vašej telesnej schránke. Toxíny sa z vás vyplavia a vaša pleť sa rozžiari

Podporuje kvalitný spánok
Med dokáže upokojiť nervy a udržať psychiku v pokoji. Obsahuje glukózu, ktorá sa rýchlo vstrebáva do krvi a podporuje tak relaxáciu a zmiernenie psychických problémov. Tie dokážu občas veľmi nepríjemne zasiahnuť aj do režimu spánku. S medom sa ale nespavosti nemusíte báť. Zvyšuje hladinu inzulínu v krvi, a ten zas stimuluje tvorbu melatonínu. Práve tento hormón je zodpovedný za kvalitu spánku a vďaka nemu budete späť ako bábätko.

Zdroj: zoznam.sk